آنتن مرکزینصب آنتن مرکزی

همه چیز درباره مولتی سوییچ تله تک (TELEtek)

امروزه مولتی سوئیچ های آنتن مرکزی و ماهواره مرکزی یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات یک ساختمان مسکونی تجاری هتل ها و برج ها می باشد. حال انتخاب یک مولتی سوئیچ مناسب جهت راه اندازی یک سیستم ساختمانی نوین کار بسیار سختی است ازین رو این گروه سعی بر آن نموده تا با دانشی فراتر از طراحی مدارات الکترونیکی اقدام به بررسی موشکافانه تجهیزات مولتی سوئیچ آنتن مرکزی و مولتی سوئیچ تله تک ( teletek ) نماید. پس اگر به دنبال یک مولتی سوئیچ مناسب و با کارایی بالا و کیفیت مطلوب هستید این بررسی تخصصی را از دست ندهید!..

باز شده مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek)
مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek)

بررسی تخصصی مولتی سوئیچ تله تک (TeleTek)

مولتی سوئیچ ها در بازار انواع مختلفی دارند که اگر ندانسته به دنبال یک مولتی سوئیچ برای نصب در ساختمان خود بگردیم کاملا گیج خواهیم شد که آیا این مولتی سوئیچ دارای کیفیت مناسب خواهد بود یا خیر… مولتی سوییچ های تله تک (TeleTek) مولتی سوئیچ هایی با برند ترکیه در بازار ایران هستند که چندی پیش وارد بازار ایران شدند این مولتی سوئیچ ها دارای آی سی های حافظه سیگنال جهت دریافت سیگنال توسط رسیور منزل هستند و یک مدار جهت تقویت سیگنال آنتن های هوایی یا همان آنتن مرکزی . چیپ استفاده شده در مدار این مولتی سوئیچ ها چیپ هایی با کیفیت مطلوب هستند و تمامی قطعات به کاربرده شده الکترونیکی از نوع SMD بوده که در این مطلب کیفیت تک تک تجهیزات را بررسی خواهیم کرد.

نکات بررسی شده در مولتی سوئیچ تله تک

ورودی این مولتی سوئیچ دارای چهار جهت ماهواره ای و یک ورودی آنتن هوایی UHF می باشد و خروجی های آن بسته به نوع ساختمان متفاوت هستند. یعنی به ابارت بازاری ورودی 17 تایی و خروجی 12 به بالا . که در بازار به مولتی سوئیچ 17 به 12 معروف هستند. نمونه ای از محصولات با تعداد خروجی متفاوت :

 • مولتی سوئیچ 17 به 12
 • مولتی سوئیچ 17 به 16
 • مولتی سوئیچ 17 به 20
 • مولتی سوئیچ 17 به 24
 • مولتی سوئیچ 17 به 32
 • و…

ما در این مطلب مولتی سوئیچ تله تک (TELETEK) را در موارد زیر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • کیفیت مدار ماهواره ای
 • کیفیت مدار تقویت کننده آنتن مرکزی
 • کیفیت تجهیزات الکترونیکی
 • کیفیت نگه داری سیگنال جهت تحویل
 • کیفیت ارسال و متراژ ارسال سیگنال
 • طول عمر تجهیزات
 • قیمت نسبت به کیفیت
 • مقایسه با دیگر محصولات ترک

اصول اولیه مدارات الکترونیکی در مولتی سوئیچ تله تک (teletec)

اگر کمی سر رشته درباره الکترونیک داشته باشید خواهید دانست که کیفیت مدار چاپی در یک تجهیز الکترونیکی حرف اول را خواهد زد چراکه این کیفیت باعث خواهد شد که :

 • مدار در رطوبت سولفاته نشود
 • مدار در اثر جریان مقاومت داشته باشد
 • مدار طول عمر بالاتری داشته باشد
 • مدار لایه محافظتی قوی داشته باشد
 • مس به کار رفته شده در مدار آلیاژ نباشد
 • و…

کیفیت مدار چاپی در مولتی سوئیچ تله تک ( TELETEK)

پس داشتن اطلاع در باره مدار چاپی بسیار مهم تر است از کیفیت تجهیزات الکترونیکی . چراکه اگر تجهیزات بیشترین کیفیت را داشته باشند ولی مدار چاپی کیفیت مطلوبی نداشته باشد هیچ یک از تجهیزات الکترونیکی به خوبی کار نخواهند کرد و مدار با کوچکترین رطوبت و یا آب خوردگی معیوب خواهد شد و طول عمر آن نیز بسیار کم خواهد شد.

مدار باز شده مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek)
مدار مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek)

اگر نگاهی دقیقتر به مدار چاپی در مولتی سوئیچ تله تک (teletek) بیاندازیم متوجه خواهیم شد که مدار چاپی این تجهیز از کیفیت متوسطی بر خوردار است چرا که ما تعمیرات تخصصی که سطح شهر داشتیم مدار در طول عمر 24 ماه در شهر تهران که هوایی گرم و خشک دارد کمی سولفاته شده و همین امر سبب کشیدن آمپراژ بالا از ترانس و سوختن مداوم ترانس خواهد شد.

کیفیت مدار چاپی در مولتی سوئیچ تله تک (teletek ) مورد قبول است.

کیفیت قلع کاری در تله تک

به تصویر زیر نگاهی دقیق بیاندازید …

قلع کاری در مولتی سوئیچ تله تک باز شده ( TELEtek
قلع کاری در مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek)

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید کیفیت قلع استفاده شده بر روی مدار چاپی کیفیت آنچنان مطلوبی ندارد و البته نسبت به بقیه رقبا تقریبا کیفیت یکسانی دارند اما از دید ما که به دنبال بهترین محصول برای ارایه هستیم این کیفیت از تجهیزات قابل قبول نمی باشد. شاید در نگاه اول فکر کنید این قلع کاری کار دست بوده و مدار شرکتی نیست ولی اینطور نیست و این مدار بدون هیچ دستکاری می باشد . مدار چاپی که کیفیت خوبی داشته اما کیفیت قلع کاری اصلا خوب نمی باشد و این نشان از برگشت بالا در تعداد زیاد است.

کیفیت قلع کاری در مدار چاپی مولتی سوئیچ تله تک (teletek ) پایین است.

کیفیت تجهیزات الکترونیکی در مولتی سوئیچ تله تک ( teletec )

حال نوبتی هم باشد نوبت به کیفیت تجهیزات استفاده شده در داخل مولتی سوئیچ می رسیم این تجهیزات بسته به کارخانه سازنده و نوع آن بسیار در طول امر کالا و کیفیت کالا مهم است. ازین رو ما کلیه تجهیزات الکترونیکی چه در مدار آنتن مرکزی و چه در مدار ماهواره مرکزی را مورد بررسی قرار می دهیم.

قطعات الکترونیکی در مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek
قطعات الکترونیکی در مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek

کیفیت تجهیزات مدار ماهواره ای مولتی سوئیچ تله تک (teletek )

همانطور که میدانیم نحوه عملکرد یک سیستم ماهواره مرکزی بدین صورت است که ابتدا سیگنال توسط صفحه گیرنده و ال ان سی دریافت می شود و توسط ولتاژی که از سمت مولتی سوئیچ ارسال میشود این سیگنال ها به داخل مولتی سوئیچ هدایت می گردد و حال وظیفه مولتی سوئیچ در ابتدا ارسال ولتاژ جهت دریافت سیگنال و در نوبت بعدی نگه داری سیگنال جهت دریافت از رسیور داخل واحدهاست.

حال که عملکرد یک مولتی سوئیچ را دانستیم بهتر است سری به کیفیت تجهیزات نام برده شده توسط مولتی سوئیچ تله تک (teletek ) بزنیم.

میکروکنترلر ها در مولتی سوئیچ تله تک

میکروکنترلر در مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek
میکروکنترلر در مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek

میکرو کنترلر استفاده شده برای هر واحد در مولتی سوئیچ تله تک از نوع 8 بیتی بوده و توسط گروه ELAN Microelectronics ساخته شده. این گروه یک گروه چینی در ساخت انواع میکروکنترلر ها هستند که محصولات با کیفیت بالایی را تولید میکنند و نباید از حقیقت گذشت این نوع میکروکنترلر نسبت به بقیه رقبا از سیپی یو بالاتری برخوردار است.

میکروکنترلر مولتی سوئیچ تله تک

مشخصات کامل آن میکروکنترلر 8 بیتی EM78P153K با مشخصات محصول OTP ROM. نسخه 1.3 ELAN MICROELECTR . پایه های این میکروکنترلر و نحوه عملکرد آن به صورت زیر می باشد

خرابی در این میکرو کنترلر پایین بوده و کیفیت بالایی را دارد.

قطعات smd در مولتی سوئیچ تله تک

اگر نگاهی به قسمت تقسیم ولتاژ و تبدیل ولتاژ و محافظت مدار در ورودی ولتاژ از سمت واحد ها بیاندازیم خواهیم دانست که این قطعات الکترونیکی استفاده شده در آن از نوع Smd می باشد و کیفیت مطلوبی دارد چراکه این قطعات نیاز به آمپراژ بالایی ندارند و همین قطعات Smd طول عمر خوبی نسبت به نوع دیپ آن دارد.

قطعات الکترونیکی استفاده شده در مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek
قطعات الکترونیکی در مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek

قطعات smd به کار رفته در برد مولتی سوئیچ تله تک از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

کیفیت تجهیزات مدار آنتن مولتی سوئیچ تله تک (teletek )

مدار آنتن مرکزی در مولتی سوئیچ ها از جمله تله تک یعنی تقویت سیگنال جهت استفاده N واحد از آن. حال طرز کار مدار بدین صورت است که با ارسال یک ولتاژ حدودا 9 ولتی به سمت آنتن هوایی سیگنال از سمت آنتن گرفته شده و به داخل مولتی سوئیچ ذخیره میگردد. آنتن های هوایی خود به تنهایی نمی توانند سیگنال را تا متراژ بالا هدایت کنند پس نیاز به یک ولتاژ جهت هدایت و ارسال سیگنال است که وظیفه ارسال این ولتاژ بر عهده آمپلی فایرها و در مولتی سوئیچ ها برعهده مدار آنتن یا آمپلی است. به عکس زیر نگاهی دقیق تر بیاندازید.

مدار آنتن مرکزی استفاده شده در مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek
مدار آنتن مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek

این همان مدار آمپلی فایر در مولتی سوئیچ تله تک است. مداری بسیار ضعیف نسبت به مولتی سوئیچ هایی مانند یوروتک که حداقل رگولاتور استفاده شده در آن از نوع یک آمپر با ولتاژ 9 ولت است اما در این مولتی سوئیچ که توسط گروه ما تعمیر شده مدار آن کاملا تعویض گردیده چراکه مدار قبلی در مدت یک سال با مشکل مواجه شده است.

دیود سوخته مدار آنتن مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek
دیود سوخته مدار آنتن مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek
تعویض مدار آنتن مرکزی در مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek
تعویض مدار آنتن مرکزی مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek

همانطور که میبینید کیفیت لحیم کاری پایین یا عوامل موثر دیگر باعث کشیدن جریان بالا و سوختگی رگولاتور و دیود ورودی شده است. این دیود جهت حفاظت از مدار برای برگشت ولتاژ است که در صورت کشیده شدن آمپراژ بالا با مشکل مواجه می گردد. رگولاتور نیز در این مدار قرار گرفته و با ارسال جریان بالا رگولاتور نیز که تحمل جریان نیم آمپر را دارد خواهد سوخت.

پس توجه داشته باشید که اگر انتظار شما از مولتی سوئیچ تله تک آنتن مرکزی قوی است باید در انتخاب خود تردید بیشتری داشته باشید.

کیفیت مولتی سوئیچ تله تک در متراژ ارسال سیگنال

متراژ ارسال سیگنال در کیفیت یک محصول بسیار مهم است چراکه در صورتی که کیفیت ارسال و متراژ پایین باشد آن وقت است که باید از آمپلی فایرها در تقویت سیگنال استفاده شود که آن هم هزینه بسیار بالایی را متحمل خواهد شد. گروه مهندسی ما با تست سیگنالی که از مولتی سوئیچ تله تک (teletek) گرفته است ارسال سیگنال توسط مولتی به سمت ال ان سی ها چیزی حدود 50 تا 70 متر است که ارسال مناسبی نسبت به دیگر رقبا دارد اما نا گفته نماند که در مولتی سوئیچ یوروتک این متراژ بسیار بالاتر از تله تک می باشد.

انتقال سیگنال در یک مولتی سوئیچ آنتن و ماهواره مرکزی
انتقال سیگنال در مولتی سوئیچ

کیفیت ارسال سیگنال در مولتی سوئیچ تله تک ( teletek ) مطلوب است.

افت سیگنال در هر مولتی سوئیچ تله تک ( teletek )

منظور از افت سیگنال در هر مولتی سوئیچ یعنی سیگنالی که در عبور از هر مولتی سوئیچ تلف می شود. اجازه دهید این مورد را با یک مثال مطرح نماییم. تصور کنید در یک ساختمان 100 واحدی ما از 10 عدد مولتی سوئیچ در طبقات ساختمان استفاده میکنیم چرا که متراژ واحد تا مولتی سوئیچ را کم نماییم. حال 17 عدد کابل از ال ان سی وارد مولتی سوئیچ اول شده و از مولتی سوئیچ اولی وارد مولتی سوئیچ بعدی خواهد شد. حال این میزان اتلاف سیگنالی که هر مولتی سوئیچ ایجاد میکند در انتخاب مولتی سوئیچ بسیار موثر خواهد بود.

معمولا این اتلاف سیگنال در مولتی سوئیچ ها در حد یک تا سه عدد مولتی سوئیچ است . مثلا در مولتی سوئیچ یوروتک که اتلاف سیگنال کمی دارد این افت سیگنال تقریبا بعد از هر سه عدد مولتی سوئیچ می باشد یعنی به ازای هر سه عدد مولتی سوئیچ ما نیاز به یک عدد آمپلی فایر خواهیم داشت. مانند تصویر زیر

ورودی و خروجی مولتی سوئیچ یوروتک
ورودی و خروجی مولتی سوئیچ

حال اتلاف سیگنال در مولتی سوئیچ تله تک چقدر است؟؟؟

در تستی که ما توسط مولتی سوئیچ تله تک گرفتیم این افت سیگنال تقریبا به اندازه ای است که به ازای هر دو مولتی سوئیچ نیاز به استفاده از یک آمپلی فایر خواهیم داشت. یعنی اگر در یک ساختمان از 10 عدد مولتی سوئیچ استفاده نماییم ما نیاز به تهیه و نصب 5 عدد آمپلی فایر خواهیم اشت. پس در واقع این نوع مولتی سوئیچ در تعداد واحد بالای 60 واحد که نیاز به دو عدد مولتی 17 به 32 خواهد داشت نیاز به یک عدد آمپلی فایر جهت تقویت سیگنال نیز خواهد داشت.

افت سیگنال کامل در مولتی سوئیچ تله تک ( teletek ) چیزی حدود دو عدد مولتی است.

قیمت مولتی سوئیچ تله تک ( TELEtek ) نسبت به کیفیت محصول

حال که تا انتهای این مطلب مارا یاری نمودید نوبت به انتخاب برای تهیه یک جنس مرغوب یا نامرغوب نسبت به قیمت محصول است. قیمت مولتی سوئیچ ها در بازار ایران تقریبا نزدیک به هم است به جز مولتی سوئیچ های یوروتک و جرمن که کمی قیمت متفاوت تری دارند.

درضمن توجه داشته باشید که تمامی مطالب این سایت برگرفته شده از تجربیات شخصی این گروه است و شاید بسیاری دید متفاوتی به محصولاتشان داشته باشند . در دوره امروزی هر کسی سعی بر تبلیغ محصول خود دارد و اما بهترین تصمیم گیرنده خود شخص محقق است . از نظر ما مولتی تله تک نسبت به برخی رقبا کیفیت بهتری دارد اما هستند مولتی سوئیچ هایی با کیفیت بهتر که میتوانند نیاز شما را براورده نمایند. حال شما میتوانید تجربیات گروه پشتیبانی ما را نیز در ارائه راهنمایی بهتر داشته باشید.

جهت ارتباط با گروه مهندسی ما میتوانید با شماره تلفن های زیر سایت در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonکارشناسی رایگان