آنتن مرکزیتعمیرات آنتن مرکزی

نگاهی بر تعمیر مولتی سوئیچ

مولتی سوئیچ های آنتن مرکزی یا به عبارتی مولتی سوئیچ یا سوئیچر ماهواره مرکزی سیستمی مرکزی جهت دریافت کانال های ایران می باشند که در یک پک جمع آوری گشته و قابلیت انتقال تصویر دوربین های مداربسته به تلویزیون هر واحد را نیز دارند. تعمیرآنتن مرکزی یا دستگاه های مولتی سوئیچ آنتن مرکزی یا ماهواره مرکزی بسیار پیچیده و حساس می باشد از این رو تصمیم گرفتیم تا نگاهی تخصصی به روش تعمیر و خرابی این گونه مولتی سوئیچ ها بیاندازیم .

تعمیرات تخصصی مولتی سوئیچ ماهواره مرکزی
تعمیر مولتی سوئیچ

در برد اصلی هر مولتی سوئیچ از سه قسمت تشکیل شده است:

 • قسمت مربوط به آنتن مرکزی
 • قسمت مربوط به ذخیره سیگنالی
 • قسمت ارسال و دریافت سیگنال
 • قسمت سوئیچینگ برای واحدها

تعمیرات مربوط به قسمت آنتن مولتی سوئیچ

قسمت آنتن مرکزی در مولتی سوئیچ ها همان وظیفه آمپلی فایر و اسپلیتر را انجام میدهد. بدین صورت که توسط یک رگولاتور 7809 ولتاژی به مقدار 9 ولت ایجاد شده جهت ارسال سیگنال و توسط اسپلیتر تقسیم بر تعداد خروجی واحد ها میگردد. البته اسپلیتری در کار نیست بلکه توسط همان ذخیره کننده های سیگنالی سیگنال ذخیره و در اختیار واحد ها قرار میگیرد.

 • مولتی سوئیچ شما آنتن ندارد؟
 • مولتی سوئیچ شما شبکه های ایران یا دیجیتالی را ندارد؟

حال نوبت به آن رسیده تا تعمیرات نداشتن آنتن ایران را در مولتی سوئیچ را بررسی نماییم. بهتر است قبل از تعمیرات مواردی که منجر به نداشتن آنتن در مولتی سوئیچ می شود را بررسی نماییم.

اجزای اصلی آنتن مرکزی

قبل از اقدام به تعمیر آنتن در مولتی سوئیچ باید اجزای این آنتن مرکزی را بدانیم تا به راحتی نداشتن سیگنال در مولتی سوئیچ را برطرف کنیم. مواردی که در آنتن در مولتی سوئیچ و روش عملکرد آن دخیل می باشند را بررسی نماییم.

 • آنتن هوایی UHF
 • برد آنتن در مولتی سوئیچ
 • کابل ها و اتصالات

روش عملکرد آنتن مرکزی مولتی سوئیچ

همانطور که میدانیم آنتن های هوایی در دو نوع VHF و UHF می باشند که VHF همان شبکه های آنالوگ و UHF همان شبکه های دیجیتال داخلی هستند. سیستم آنتن مرکزی در مولتی سوئیچ از نوع UHF می باشد. پس حتما نوع آنتن جهت دریافت شبکه های ایران از نوع UHF باشد.

حال که سیگنال توسط آنتن UHF دریافت گردید امکان ارسال سیگنال در متراژ بالا وجود نخواهد داشت! چراکه سیگنال زمانی میتواند حرکت کند تا بر روی ولتاژ سوار شود. نتیجه میگیریم که فاصله آنتن تا مولتی سوئیچ باید کمترین حد ممکن باسد تا سیگنال کافی به مولتی سوئیچ برسد.

پس از دریافت سیگنال توسط مولتی سوئیچ این سیگنال در مولتی سوئیچ به تعداد واحد ها تقسیم میگردد. اما امکان ارسال سیگنال توسط مولتی سوئیچ به واحد ها وجود دارد؟ در جواب این سوال باید بگوییم که خیر چراکه ولتاژی جهت ارسال وجود ندارد و این ولتاژ توسط تلویزیون به مولتی سوئیچ ارسال میگردد تا سیگنال داخل مولتی سوئیچ را به تلویزیون برگرداند.

روش تعمیر مولتی سوئیچ

در ابتدا شما نحوه عملکرد یک مولتی سوئیچ را دانستید و حال نوبت آن رسیده تا مشکل نداشتن سیگنال را برطرف نماییم… درابتدا باید موارد زیر را قبل از اقدام به تعمیر چک نماییم.

بزرد مولتی سوئیچ ماهواره مرکزی
تعمیر آنتن مولتی سوئیچ
 1. آنتن هوایی تنظیم باشد. (تنظیم نبودن آنتن هوایی باعث میشود تا به برخی از واحدها سیگنال کافی نرسد)
 2. کابل ورودی آنتن چک گردد. (خرابی در کابل ورودی آنتن باعث نداشتن سیگنال در تمام واحدها خواهد شد )
 3. کابل خروجی به واحد ها چک گردد . ( خرابی در کابل واحد ها سبب نداشتن سیگنال در همان واحد خواهد شد)
 4. اتصالات مهمترین قسمت در نداشتن سیگنال چک گردند.

اگر تمام موارد بالا را چک نموده اید نوبت به تعمیرات مولتی سوئیچ خواهد رسید.

تعمیر برد مولتی سوئیچ ماهواره مرکزی
تعمیر آنتن مولتی سوئیچ

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید یک مولتی سوئیچ در داخل خود بردی مشابه با برد بالا دارد که تعمیر مولتی سوئیچ در قطعات اس ام دی بسیار سخت تر از قطعات دیپ می باشد. این بردی که پیش روی شماست از نوع اس ام دی بوده و تعمیر به مراتب سختری خواهد داشت چراکه قطعات بسیار ریز بوده و اتصالات بسیار حساس هستند. حال قطعات چک شده جهت تعمیر مولتی سوئیچ موارد زیر است.

 • رگولاتور
 • دیودها
 • فیوزها
 • خازن ها و سلف ها

تعمیر رگولاتور مولتی سوئیچ

رگولاتور وظیفه تبدیل ولتاژ در برد را دارد . یعنی ولتاژ ورودی در مولتی سوئیچ از نوع 12 تا 24 ولت DC می باشد و این ولتاژ برای ارسال سیگنال بسیار بالا می باشد پس باید در ابتدا توسط یک رگولاتور این ولتاژ تقلیل یابد. پس نداشتن سیگنال در قسمت آنتن مولتی سوئیچ می تواند به علت خرابی رگولاتور در برد اصلی مولتی سوئیچ باشد.

تعمیر برد مولتی سوئیچ قسمت رگولاتور ماهواره مرکزی
رگولاتور مولتی سوئیچ
روش تست رگولاتور مولتی سوئیچ

تست رگولاتور جهت تعمیر مولتی سوئیچ بسیار راحت بوده و توسط یک ولتمتر به راحتی قابل تست می باشد. بدین صورت که یکی از پایه ها باید ولتاژی معادل 12 تا 24 (بسته به نوع ترانس دستگاه ) داشته باشد و یکی از پایه ها باید ولتاژی معادل نوع رگولاتور را داشته باشد. (در این رگولاتور 5 ولت) در صورتی که ولتاژ ورودی وجود دارد اما خروجی وجود ندارد یعنی رگولاتور سوخته و باید تعویض گردد.

تعمیر دیود

نگاهی به تصویر زیر بیاندازید تا دیود در قسمت آنتن مرکزی را بشناسید.

تعمیر برد مولتی سوئیچ قسمت دیود ماهواره مرکزی
تعمیر دیود مولتی سوئیچ

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید دو عدد دیود در مولتی سوئیچ وجود دارد که وظیفه یکسوساز را برعهده داشته و دلیل استفاده از دو دیود حفاظت بیشتر در یکسوسازیست. این دیود ولتاژ برگشتی را خنثی میکند تا خرابی در مولتی سوئیچ به حداقل برسد. خرابی هرکدام از دیودها سبب نداشتن سیگنال در مولتی سوئیچ میگردد.

روش تست دیود مولتی سوئیچ

دیودها را با دستگاه تست دیود یا مولتی متر تست می کنیم. در ابتدا مولتی متر را بر روی تست دیود قرار داده و از یک سمت باید مقدار عدد اعشاری را مشاهده نماییم و از سمت دیگر باید مقدار OL را در مولتی متر مشاهده نمییم. این بدان معنیست که از یک سمت اجازه ورود جریان را خواهیم داشت و از سمت دیگر هیچ جریانی اجازه ورود ندارد.

تعمیر خازن ها و سلف ها

خازن ها و سلف ها مکمل یکدیگرند یعنی اگر در بردی از خازن به مقدار نیاز استفاده نمودیم جهت خنثی سازی میزان خازنی برد موظف به استفاده از سلف خواهیم بود. خازن ها در مقدار SMD مقادیر متغیر با اندازه دارند. این یعنی اندازه خازن اس ام دی در مقدار ضرفیت بسیار مهم است اما در اینجا نیاز به مقدار نیست بلکه تنها اتصال کوتاه بودن یک خازن اس ام دی دلیل بر خرابی آن است.

روش تست خازن ها و سلف ها

چون خازن ها در برد به صورت موازی قرار گرفته اند پس تنها اتصال کوتاه آن ها میتواند خللی در کار ایجاد کنند. پس تنها با تعویض خازن های اتصال کوتاه شده مشکل برطرف خواهد شد. روش تست تنها با بیزر در مولتی سوئیچ است و شنیدن صدای بیزر به معنی خرابی آن خواهد بود. سلف ها نیز باید صدای اتصال کوتاه را داشته باشند و شنیدن این صدا به معنی سالم بودن سلف است.

تعمیرات قسمت تیونر در مولتی سوئیچ

مولتی سوئیچ ها علاوه بر دریافت کانالهای ایران و دیجیتال می توانند شبکه های ماهواره ای را نیز دریافت نمایند پس قبل از اقدام به تعمیر یک مولتی سوئیچ برای نداشتن سیگنال ماهواره بهتر است تا روش کار و کلیه قطعات در نداشتن سیگنال بررسی گردد.

وظیفه اصلی یک مولتی سوئیچ چیست؟

مولتی سوئیچ ها در واقع وظیفه سوئیچ نمودن کابل هر واحد به دسته فرکانسی مورد نظر را دارند. بدین صورت که هر مولتی سوئیچ چهار جهت ماهواره ای را دریافت میکند که هر کدام از این چهار جهت چهار دسته فرکانسی مجزا را دارند که این دسته فرکانس ها عبارت است از :

 • HH
 • HV
 • LH
 • LV

بر روی هر کدام از این دسته فرکانس ها چند کانال ماهواره ای وجود دارد. حال اگر هر کدام از واحد ها نیاز به نگاه کردن یک شبکه خاص از یک دسته فرکانسی خاصی باشند این مولتی سوئیچ کابل همان واحد را به دسته فرکانسی مورد نظر در همان جهت ماهواره سوئیچ می نماید. اما چه دلایلی سبب خرابی این رویه در مولتی سوئیچ می گردد؟

دلایل خرابی مولتی سوئیچ چیست؟

خرابی مولتی سوئیچ ها بسیار زیاد به چشم میخورد حال این خرابی بسته به نوع مولتی سوئیچ متفاوت خواهد بود. مثلا برخی مولتی سوئیچر ها در خروجی دارای حفاظت هستند و برخی این حفاظت را ندارند. حال با یکدیگر به بررسی دلایل خرابی در مولتی سوئیچ آنتن مرکزی یا ماهواره مرکزی می پردازیم.

 • خرابی به علت ولتاژ بالای ارسالی از گیرنده دیجیتال
 • خرابی ترانس به دلیل نوسانات برقی
 • خرابی در ترانس دستگاه مولتی سوئیچ
 • خرابی در کابل ها و مقاومت بالای کابل ها
 • اتصال در خروجی آنتن

خرابی خروجی واحد ها در تعمیرات مولتی سوئیچ

اما اکثر مواقع خرابی در دستگاه گیرنده دیجیتال یا رسیور باعث خرابی در خروجی واحد ها میگردد. چراکه یک ولتاژ 13 تا 18 ولت از دستگاه گیرنده به مولتی سوئیچ ارسال میگردد تا سیگنال ذخیره شده را دریافت نماید. حال اگر این ولتاژ مقدار آن بیشتر گردد به مولتی سوئیچ آسیب جدی خواهد رساند. پس حتما قبل از تعمیر مولتی سوئیچ اقدام به تعمیر رسیور یا گیرنده دیجیتال خود نمایید.

خرابی ترانس مولتی سوئیچ

ترانس در مولتی سوئیچ وظیفه تبدیل ولتاژ 220 ولت متناوب به 12 تا 18 ولت مستقیم را دارد. این ولتاژ جهت دریافت سیگنال از گیرنده ها یا آنتنها مورد استفاده قرار میگیرد. ترانس دستگاه مولتی سوئیچ قسمت اصلی دستگاه می باشد و در صورت اتصالی در قسمت کابل به گیرنده این ترانس تحت فشار بوده و باعث سوختن آن میگردد. پس قبل از اقدام به تعمیر ترانس مولتی سوئیچ سعی نمایید تا دلیل امر را برطرف سازید.

ترانس مولتی سوئیچ

طول عمر مولتی سوئیچ

طول عمر یک دستگاه یا قطعات الکترونیکی نیز دلیلی بر خرابی مولتی سوئیچ خواهد بود. ازین رو که مولتی سوئیچ ها دارای قطعات الکترونیکی ریزی هستند که جنس این قطعات طول عمر دستگاه شما را کم یا زیاد میکنند. پس می توان دلایل خرابی یک مولتی سوئیچ را اینگونه شرح داد.

خرابی در کابل ها و مقاومت بالای کابل ها

کابل ها و اتصالات مهمترین عامل در خرابی مولتی سوئیچ می باشند چراکه هر سیگنالی جهت حرکت نیاز به ولتاژ خواهد داشت و خرابی در کابل و اتصالات یعنی اتصال کوتاه در ولتاژ و خرابی مولتی سوئیچ. این خرابی در اتصالات اگر در خروجی واحدها اتفاق بیافتد دستگاه رسیور همان واحد را خراب خواهد کرد و به مولتی سوئیچ آسیبی نخواهد رسید. اما اگر این اتصال در کابل در قسمت آنتها اتفاق بیافتد به حتم مولتی سوئیچ و ترانس را درگیر خواهد کرد و احتمال خرابی آن بسیار خواهد شد.

روش تعمیر مولتی سوئیچ آنتن مرکزی

حال که با قسمتهای مختلف یک مولتی سوئیچ آشنا شدیم و علم آن را داریم تا تشخیص دهیم که نداشتن سیگنال مولتی سوئیچ به دلیل خرابی در کابل یا مولتی سوئیچ است ، نوبت به آن رسیده تا تعمیرات تخصصی مولتی سوئیچ ها را بررسی نماییم. همانطور که در تصویر مشاهده میکنید قسمتهای مختلف یک مولتی سوئیچ به قرار زیر است.

تعمیرات آی سی مولتی سوئیچ
آی سی تایم شیفت در تعمیر مولتی سوئیچ

تعمیرات مربوط به آی سی مولتی سوئیچ

آی سی شیفت رجیستر موجود در مولتی سوئیچ مهمترین آی سی جهت دریافت سیگنال هر واحد است که در صورت خرابی این آی سی واحد مربوطه سیگنال نخواهد داشت و یا واحدهای بعد این آی سی سیگنال دریافتی نخواهد داشت. این آی سی به صورت سری در مدار قرار میگیرد و در صورت خرابی هر آی سی ارتباط با دیگر آی سی ها از نظر سیگنالی قطع خواهد شد. پس یکی از مهمترین قسمتها در تعمیر یک مولتی سوئیچ تعویض این آی سی خواهد بود.

تعمیرات دیود در مولتی سوئیچ قسمت سیگنال ماهواره

دیودها یا یکسوسازها مهمترین قسمت در یک برد هستند چراکه برد را در ولتاژ برگشتی حفاظت میکنند. اما این دیودها در جریان عبوری کمی ضعف از خود نشان داده و به علت افت ولتاژی که بعد دیود خواهیم داشت جریان کمی بالاتر از انتظار میرود و دیود در معرض خرابی بیشتری قرار می گیرد.

روش تست دیودها را در مبحث قبلی آموزش دادیم پس بهتر است تا تمامی دیودها را تست نماییم.

نقش ترانزیستور در تعمیر برد مولتی سوئیچ

ترانزیستورها در واقع یک سوئیچر می باشند که وظیفه سوئیچ نمودن یک عملکرد را دارند. مثلا زمانی که شما یک کانال را تعویض مینمایید وظیفه سوئیچ نمودن کابل واحد به سیگنال مورد نظر توسط این ترانزیستور انجام میگیرد. پس خرابی ترانزیستور در مدار سبب خرابی همان خروجی نیز خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonکارشناسی رایگان