آنتن مرکزیتعمیرات آنتن مرکزینصب آنتن مرکزی

روش و مدار نصب مدولاتور

راهکارها و روش های نصب و تنظیم مدولاتور یکی از تخصصی ترین موارد در نصب آنتن مرکزی می باشد. نصب و حتی تعمیر آنتن مرکزی با ندانستن نحوه کار مدولاتور بسیار سخت خواهد بود. تمامی مدار های نصب و تنظیم مدولاتورها را در این مطلب به صورت تخصصی بررسی خواهیم کرد. پس تا انتهای این مطلب ما را یاری نمایید.

مدولاتور چیست؟

مدولاتور یا modulator یک قطعه الکترونیکی برای تبدیل خط تصویر به سیگنال می باشد. این قطعه هم از نظر ورودی میتواند تصاویر را با کیفیت SD , HD ,FHD دریافت کند و یا حتی خروجی را به صورت سیگنال VHF , UHF تحویل دهد. جهت شناخت کامل مدولاتور مطلب مدولاتور چیست را دنبال نمایید.

تصاویر انواع مدولاتور
انواع مدولاتور

روش نصب سوکت ها در مدولاتور

مدولاتورهای آنالوگ همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، دارای یک ورودی AV یا VGA یا HDMI می باشد که جهت دریافت ویدیو از پخش کننده ویدیویی می باشد. این پخش کننده میتواند یک دستگاه DVD یا DVR دوربین مداربسته باشد.همچنیناین مدولاتور دارای یک ورودی و خروجی آنتن می باشند که ورودی آنتن همان آنتن شاخکی و یا گیرنده سیگنال می باشد. و خروجی آنتن یک یا چند فرکانس اضافی خواهد داشت که همان ویدیو تبدیل شده به سیگنال است.

روش نصب خروجی و ورودی های مدولاتور
روش نصب خروجی و ورودی های مدولاتور

مدار نصب مدولاتورها

حال که نحوه نصب سوکتهای مدولاتور را فهمیدیم، بهتر است تا روش یا مدار نصب آن را نیز بدانیم. به تصویر زیر دقت کنید.

مدار نصب مدولاتور
مدار نصب مدولاتور

این تصویر مدار نصب یک سیستم مدولاتور با آنتن مرکزی را نشان میدهد. اما در ساختمان های ایران کمی داستن پیچیده تر است. چراکه در بسیاری از ساختمان ها تصاویر یا خط تصویر در پارکینگ یا لابی می باشد و مدار آنتن مرکزی در بالای پشت بام است. اما چاره چیست؟ در اینجا ما تمام روش های نصب پیشرفته مدولاتور را توضیح خواهیم داد پس تا انتها مارا یاری نمایید.

بهترین جایگاه نصب مدولاتور کجاست؟

اما برای داشتن یک سیگنال مناسب نحوه و جایگاه قرار گیری مدولاتور بسیار مهم است. این مدولاتور در کجا قرار بگیرد تا بهترین سیگنال برای دریافت در تمام واحدها را داشته باشد. همانطور که میدانیم در ساختمان های ایران تجهیزات آنتن مرکزی در بالای پشت بام قرار دارد و معمولا تجهیزات دوربین مداربسته یا پخش ویدیو در قسمت لابی یا سرایداری قرار خواهد داشت. حال چگونه این دو سیستم را به یکدیگر متصل نماییم؟

در اینجا ما دو مدل نصب مدولاتور خواهیم داشت…

  • نصب مدولاتور در بالای پشت بام که سیستم آنتن مرکزی در آنجا واقع شده یعنی انتقال خط ورودی تصویر از طبقات پایین به بالای پشت بام
  • نصب مدولاتور در کنار پخش کننده تصویر که در طبقات پایین واقع شده است یعنی انتقال خط سیگنال خروجی از پشت بام به طبقات پایین

نصب مدولاتور در پشت بام و کنار تجهیزات آنتن

حال می توان مدولاتور را در بالای پشت بام نصب کرد که در این صورت ما نیاز به انتقال خط تصویر AV یا HDMI از پخش کننده به بالای پشت بام خواهیم داشت. این روش به هیچ عنوان توصیه نمیگردد. چرا که نویز در تصویر و حتی نداشتن تصویر در این مورد بسیار بالا خواهد بود.

مدار نصب مدولاتور در پشت بام
نصب مدولاتور در پشت بام

به طور کلی انتقال تصویری از پایین ساختمان به پشت بام به دو صورت امکان پذیر خواهد بود :

  • انتقال تصویر پخش کننده از داخل رایزر
    • راه کارهای رفع افت کیفیت
  • انتقال تصویر پخش کننده از اتاق اسانسور

انتقال تصویر پخش کننده از داخل رایزر

می توانیم برای انتقال خط تصویر از پارکینگ یا سرایداری به پشت بام از رایزر ساختمان استفاده نماییم. اما قبل آن باید توجه داشته باشیم که وجود کابل های برق می تواند بر روی تصویر ایجاد نویز نماید. پس حدالامکان از رایزرهایی استفاده نمایید که خطوط برق سه فاز یا خطوط برق تک فاز (که جهت راه اندازی الکتروموتورها استفاده میشود) در آنها استفاده نشده باشد.

رفع افت کیفیت تصویر مدولاتور در انتقال خط ویدیو

اما افت کیفیت تصویر را چگونه می توان برطرف نمود؟ آیا راهی وجود دارد تا کیفیت تصویر انتقالی را بالا برد؟ در این مورد باید توجه داشته باشیم که اگر خط انتقالی توسط کابل HDMI باشد دارای هزینه بسیار زیادی خواهد بود. چراکه تقویت کننده های اچ دی قیمت بالایی در بازار دارند اما اگر خط تصویر AV می باشد یعنی مدولاتور توسط خط AV منتقل شده بهترین راه استفاده از بالن های کیفیت تصویر است. همانند تصویر زیر

استفاده از بالن در مدار نصب مدولاتور و تقویت تصویر
استفاده از بالن در نصب مدولاتور و تقویت تصویر

در این مدل انتقال تصویر ما نیاز به یک عدد کابل تصویر کواکسال مربوط به دوربین خواهیم داشت که هزینه کمتری خواهد داشت.

بالن ها همانند تصویر در ابتدا و انتهای خط تصویر قرار خواهند گرفت.

انتقال خط تصویر توسط کابل HDMI تا متراژ 20 متر توصیه میگردد. چراکه طول کابل زیاد می تواند سبب قطع و وصل شدن تصویر و یا نداشتن کامل تصویر در مدولاتور شود.

انتقال تصویر پخش کننده از اتاق اسانسور

در این مورد مشکلات متعددی به سراغ شما خواهد آمد. چراکه حرکت آسانسورها که با برق سه فاز کار میکنند دارای نویز بسیار شدیدی در خط تصویر می شود. به عنوان مثال اگر شما خط تصویر مدولاتور را از داخل اتاق آسانسور به بالای پشت بام هدایت کنید مشکلاتی نظیر موارد زیر خواهید داشت.

  • قطع تصویر
  • قطع تصویر مدولاتور هنگام حرکت آسانسور
  • نویز شدید تصویر
  • نویز شدید تصویر هنگام حرکت آسانسور

نصب مدولاتور در پارکینگ یا کنار پخش کننده ها

یکی از بهترین راه کارها انتقال خط سیگنالی به پایین ساختمان است. یعنی نصب تجهیزات مدولاتور و پخش کننده مانند DVR در پایین ساختمان و انتقال خط سیگنالی تبدیل شده به بالای پشت بام بهترین گزینه است. در این مورد می توان ضعف سیگنالی را به راحتی پوشاند و دیگر از نویز تصویر یا نویز برق بر روی خط تصویر خبری نخواهد بود. چراکه تجهیزات سیگنالی بسیار کمتر از تجهیزات ویدیویی دچار نویز می گردند.

مدار نصب مدولاتور در سرایداری و پارکینگ یا در پایین ساختمان
نصب مدولاتور در پارکینگ یا سرایداری و لابی

اما در این مدل نصب مدولاتور ما نیاز به دو عدد کابل برای انتقال و برگشت سیگنال به بالای پشت بام خواهیم داشت که در این مورد بهترین کابل همان کابل آنتن تمام مس می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonکارشناسی رایگان