آنتن مرکزیدسته‌بندی نشده

تعمیر تخصصی رسیور گیرنده دیجیتال

کلیه مطالب این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و در این مطلب نحوه تعمیرات تخصصی تمامی گیرنده ها یا رسیورهای دیجیتال آموزش داده میشود. این گیرنده ها در تلویزیون های ایرانی و سیستم های ماهواره ای هتلی رواج دارد.

گیرنده دیجیتال یا رسیور دیجیتال یک دستگاه گیرنده واحد در آنتن مرکزی میباشد که در این مطلب به صورت کاملا تخصصی تعمیرات رسیور گیرنده دیجیتال را بررسی مینماییم. پس تا انتهای مطلب مارا یاری نمایید تا خودتان بتوانید رسیور و گیرنده دیجیتال خود را تعمیر نمایید.

رسیور گیرنده دیجیتال همانطور که از نام آن پیداست یک دستگاه مبدل سیگنال به ویدیو است که از دو نوع آنالوگ و دیجیتال برخوردار است. در این مطلب ما با گیرنده رسیور دیجیتال سر و کار داریم. به طور کلی این دستگاه ها انواع مختلفی دارند که در این مطلب سعی بر آن شده تا تمامی مدلها و قطعات را با ذکر انواع آن توضیح و بررسی نماییم.

قیمت تعمیر رسیور گیرنده دیجیتال چقدر است؟

قیمت تعمیرات همواره سوال بسیاری از مشتریان و هممیهنان عزیزمان است. تعمیرات به علت زمان بر بودن و تخصص بالا در قطعات SMD بسیار سخت تر از نصب و راه اندازی میباشد. بسیاری از تعمیرگاه های معتبر در سطح شهر نیز قیمتهای تعمیر رسیور و دستگاه دیجیتال بالایی به مشتری اعلام میکنند. این قیمتها درواقع دلیل زیادی دارد که مهمترین آن تعمیرکار نبودن و نداشتن تخصص بالا می باشد. یعنی بسیاری از تعمیرکاران رسیور دستگاه دیجیتال در واقع تعویض کار هستند و تخصص تعمیرات برد نداشته و مجبور به تعویض کل برد میشوند. به همین دلیل قیمت تعمیرات یک رسیور دیجیتال بسیار بالا خواهد شد.

تفاوت یک تعویض کار با یک تعمیر کاررسیور گیرنده دیجیتال رابدانید!!!!

تصور کنید یک دستگاه رسیور دیجیتال قدیمی دارید که نیاز به تعمیرات دارد. اگر تعمیرکار آن را تعمیر کند کیفیت برد شما همان برد قدیم خواهد ماند. اما اگر تعویض کار برد اصلی شما را تعویض کند مطمعنا از بردهای چینی و فیک بیکیفیت امروزی استفاده خواهد کرد که این نه تنها مشکل شما را رفع نخواهد کرد بلکه مشکلات از این پس به سراغ شما خواهد آمد.

این گروه تعمیرات تخصصی دستگاه های رسیور گیرنده دیجیتال را به صورت تخصصی دنبال نموده و با کادری بزرگ در تعمیرات بردهای الکترونیکی این کار را به نحو احسنت انجام خواهند داد.

قیمت تعمیرات در این گروه بسیار مناسب تر از تعویض کاران خواهد بود. بسته به موارد زیر قیمت تعمیرات اعلام خواهد شد.

 • طول مدت تعمیر ( زمان بیشتر دلیل بر سخت تر بودن تعمیر است)
 • قطعه مورد نیاز ( هزینه تهیه هر قطعه الکترونیکی )
 • برد معیوب (تغذیه و اصلی و مانیتورینگ)

در تعمیر یک رسیور گیرنده دیجیتال باید بدانیم که این دستگاه از چند بخش تشکیل شده است؟ یک گیرنده دیجیتال یا رسیور از سه بخش مهم تشکیل شده است:

 1. مدار تغذیه
 2. برد اصلی
 3. نمایشگر

این سه بخش اصلی در هر دستگاه رسیور و گیرنده دیجیتال وجود دارد و قطعات ذکر شده در این مطلب نیز در تمام دستگاه ها مشترک خواهد بود.

تعمیر برد تغذیه چند ولتاژه رسیور گیرنده دیجیتال

جهت تعمیر رسیور گیرنده دیجیتال همواره در نظر داشته باشید که این نوع تغذیه در این دستگاه از نوع سوئیچینگ نبوده و تنها یک تغذیه ولتاژ AC به DC معمولی می باشد اما با چند ولتاژ خروجی!!! همانطور که در مطالب قبلی آموزش دادیم در برد های تغذیه سوئیچینگ ما هم شاهد قطعات الکترونیکی وریستور در مدار بودیم و هم شاهد دو عدد چوک در مدار. پس همواره قبل از انجام هر نوع تعمیراتی باید نوع برد را شناخته و بعد شروع به تعمیر آن نماییم.

چرا رسیور گیرنده دیجیتال برد چند ولتاژه دارد؟

این بدان معناست که هر قسمت از برد اصلی و برد نمایشگر نیاز به یک ولتاژ کاری متفاوتی داشته و به همین دلیل از چند ولتاژ با آمپر های متفاوت در برد استفاده شده است. حال ما در اینجا هم به بررسی این برد تغذیه میپردازیم و هم نحوه تعمیرات تخصصی یک برد تغذیه رسیور و گیرنده دیجیتال را آموزش میبینیم.

همواره هر تعمیرکار رسیور و گیرنده دیجیتال باید بداند که در مدارهای چند ولتاژی ما تنها پولاریته مثبت جداگانه خواهیم داشت و سیم منفی ما در کل مدار مشترک خواهد بود. به زبان ساده تر در تعمیر تخصصی باید به این نکته توجه کنیم که در ولتاژهای متفاوت تولید شده در این مدار ما یک سیم مشترک منفی برای تمام ولتاژها خواهیم داشت و سیم جداگانه مثبت برای هر ولتاژ. یعنی سیم یک + منفی مشترک مثلا 12 ولت و سیم شماره دو و منفی مشترک مثلا 20 ولت…

شناسایی برد تغذیه رسیور گیرنده دیجیتال

خوب حال نوبت به آن رسیده که در ابتدا تمامی بردها و در ابتدا برد تغذیه را شناخته و بعد شروع به تعمیرات نماییم. همانطور که در عکس زیر مشاهده میکنید تمامی بردهای تغذیه رسیور گیرنده دیجیتال دارای چوک یا به زبان عامیانه ترانس هستند.

برد تغذیه رسیور یا گیرنده دیجیتال
برد تغذیه چند ولتاژه رسیور گیرنده دیجیتال

برد تغذیه گیرنده دیجیتال یا رسیور همیشه در ورودی اصلی برق شهری قرار گرفته است و وظیفه این برد تبدیل ولتاژ متناوب 220 ولت شهری به برق مستقیم با ولتاژهای متفاوت است.

روش تست برد تغذیه رسیور گیرنده دیجیتال قبل از تعمیر

قبل از هر چیز یک تعمیرکار رسیور گیرنده دیجیتال باید بداند کدام برد معیوب است. یعنی تا زمانی که روش تست این برد را ندانیم، نمیتوانیم آن را تعمیر نماییم. در ابتدا توسط یک مولتی متر یا ولتمتر ولتاژهای خروجی از مدار را اندازه گیری مینماییم. یعنی در ابتدا پراپ مشکی مولتی متر را بر روی سیم منفی مشترک قرار داده و پراپ قرمز رنگ را بر روی یکی از سیم های سفید رنگ…

روش تعمیر برد تغذیه رسیور یا گیرنده دیجیتال
روش تعمیر برد تغذیه رسیور یا گیرنده دیجیتال

به عنوان مثال سیم مشکی رنگ و سیم سفید یک ولتاژ 12 ولت را نمایش میدهند. حال نگاهی به مشخصات سوکت که در کنار همان سیم ها نوشته شده می اندازیم. ولتاژ خوانده شده باید همان ولتاژ نوشته شده در کنار سوکت باشد. به همین ترتیب تمام سیم ها را با سیم مشترک منفی ولتاژ گیری می نماییم و با مشخصات کنار سوکت چک می نماییم. در صورتی که تمام ولتاژها درست نمایش داده شوند یعنی این برد سالم و در صورتی که حتی فقط یک ولتاژ به اشتباه نمایش داده شود برد تغذیه معیوب خواهد بود.

خطر

توجه داشته باشید که مدار تغذیه همواره باید به برق متصل بوده و اگر برق کار نیستید عواقب هر گونه برق گرفتگی به عهده خود شخص خواهد بود. پس اگر تا به حال با برق کار نکرده اید انجام این کار را برعهده یک متخصص تعمیرات لوازم برقی بگزارید.

حال که روش تست برد تغذیه دستگاه رسیور گیرنده دیجیتال را دانستیم وقت آن رسیده تا با تعمیرات تخصصی آن آشنا شویم.

روش تعمیر برد تغذیه رسیور گیرنده دیجیتال

هر تعمیرکار گیرنده رسیور یا دستگاه دیجیتال روش تعمیر خود را دارد. اما ما در اینجا تجربه چندین ساله متخصصین خود را در اختیار شما قرار خواهیم داد تا شاید به راحتی بتوانید دستگاه گیرنده دیجیتال یا رسیور خود را خودتان تعمیر نمایید و ما نیز بتوانیم در شادی شما سهمی داشته باشیم. در ابتدای کار ما باید تمامی قطعات الکترونیکی این برد را بشناسیم.

شناسایی قطعات برد تغذیه رسیور گیرنده دیجیتال جهت تعمیر

همواره یک برد تغذیه رسیور گیرنده دیجیتال تشکیل شده است از چندین قطعه الکترونیکی که در اینجا آنها را نام برده و به بررسی آنها و روش تست و تعمیر این برد میپردازیم.

شناسایی قطعات برد تغذیه رسیور گیرنده دیجیتال جهت تعمیر
شناسایی قطعات برد تغذیه رسیور گیرنده دیجیتال جهت تعمیر

این قطعات شامل موارد زیر می باشند :

 • آی سی سوئیچینگ
 • چوک
 • دیودها
 • خازن ها
 • اپتیکوپلر
 • ترانزیستورها
 • مقاومت ها
 • کلید صفر و یک
 • سلف

تعمیرات مربوط به آی سی سوئیچینگ

همانطور که قبلا هم ذکر کردیم آی سی سوئیچینگ همان آی سی بسیار مهم در برد های تغذیه امروزی است که وظیفه سوئیچ نمودن ولتاژهای متفاوت را انجام میدهد. این آی سی همان آی سی هشت پایه در برد تغذیه رسیور گیرنده دیجیتال می باشد.

روش تست آی سی سوئیچینگ چگونه است؟

آی سی های سوئیچینگ به این علت که کدها و پایه های متفاوتی دارند روش تستی ندارند و یا اگر هم داشته باشند در هر آی سی به یک شکل خواهد بود. پس بهترین را تعویض کامل قطعه است.

در اینجا روشی جهت تعویض قطعات چند پایه توسط هویه و بدون هیتر آموزش میدهیم تا اگر در خانه هیتر ندارید تنها با یک هویه آن را تعویض نمایید.

موارد خرابی آی سی سوئیچینگ چیست؟

بهتر است بگوییم اگر آی سی سوئیچینگ بسوزد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ حال اگر این آی سی بسوزد کلا هیچ ولتاژی در خروجی پایه ها وجود نخواهد داشت.

درصد خرابی این قطعه در برد تغذیه چقدر است؟

درصد خرابی این قطعه در تعمیر رسیور گیرنده دیجیتال چیزی حدود 30 درصد خواهد بود.

تعمیرات مربوط به چوک در رسیور گیرنده دیجیتال

چوک تشکیل شده است از دو عدد سیم پیچ که در این مورد چند عدد سیم پیچ که وظیفه تبدیل ولتاژ AC به AC را دارد. چوک ها تنها ولتاژ ورودی شهری را میکاهند تا توسط قطعات دیگر الکترونیکی مستقیم گردند.

چوک موجود در برد تغذیه رسیور
چوک موجود در گیرنده دیجیتال و رسیور

روش تست چوک در تعمیر رسیور گیرنده دیجیتالی چگونه است؟

همانطور که گفتیم چوک ها ولتاژ را تغییر می دهند پس ولتاژ خروجی چوک همانند ولتاژ گیری در سوکت که توضیح دادیم انجام میگیرد اما با این تفاوت که مولتی متر یا ولتمتر خود را بر روی ولتاژ Ac تنظیم مینماییم. حال در هر سر از خروجی سیم پیچ ها باید ولتاژ AC داشته باشیم.

خرابی به وجود آمده در اثر سوختن چوک چیست؟

در صورتی که چوک بسوزد یا تمام ولتاژها از کار خواهند افتاد و یا تنها یکی از ولتاژ ها را در خروجی سوکت نخواهیم داشت.

احتمال خرابی چوک در تعمیرات یک رسیور گیرنده دیجیتال چقدر است؟

احتمال خرابی در این قطعه کمتر از 10 درصد خواهد بود. پس زیاد نگران خرابی در این قطعه نباشیم.

تعمیرات مربوط به دیودها و پل دیودی رسیور گیرنده دیجیتال

دیودها در واقع یکسوسازها در هر مدار الکترونیکی هستند. از دیودها برای جریانهای برگشتی و جلوگیری از آنها استفاده میشود. پل دیودی در واقع همان تبدیل ولتاژ AC به DC هستند البته به صورت ناقص….

زمانی که ما توسط یک پل دیودی ولتاژ AC را به ولتاژ DC تبدیل می کنیم این ولتاژ صاف شده نخواهد بود و همچنان دارای نوسانات بسیاری است اما با این تفاوت که دیگر سیم منفی ما منفی و سیم مثبت ما مثبت مانده است.
در ولتاژ AC سیم مثبت و منفی به تعداد هرتز در ثانیه چندین بار جا به جا میگردد. یعنی در لحظه اول سیم فاز مثبت و در لحظه دوم منفی خواهد بود.

روش تست دیودها در تعمیر رسیور گیرنده دیجیتال

دیودها روش های گوناگونی برای تست دارند اما بهترین روش توسط مولتی متر دارای قابلیت تست دیود است که اگر پراپها را از یک سمت به دیود بزنیم باید عدد نمایش داده شود و اگر پراپها را برعکس کنیم ( پایه ها جا به جا شوند) میزان صفر ( یا OL ) نمایش داده میشود.

خرابی به وجود آمده در اثر سوختن دیود در رسیور گیرنده دیجیتال چیست؟

دیودها یا کلا مدار ما را قطع میکنند و یا اگر قسمتی از پل دیودی باشند تنها پالسی از ولتاژ را قطع میکنند. این بدان معنی است که یا دستگاه رسیور گیرنده دیجیتال خاموش است و یا دارای چشمک زدن در چراغ و یا نمایشگر هستند.

احتمال خرابی دیود در تعمیر یک رسیور گیرنده دیجیتال

احتمال خرابی در این قطعه و سوختن دستگاه رسیور دیجیتال چیزی حدود 40 درصد خواهد بود.

تعمیرات خازنی گیرنده رسیور

خازن ها در هر مداری وجود دارند. خازن ها در صدا و برق و نور و تصویر نقش دارند. خازن ها در واقع اصلی ترین قسمت تعمیرات در هر بردی هستند. خازن وظایف متعددی در مدارات دارند که از وظایف آنها میتوان به :

 • باتری موقت
 • صافی ولتاژ
 • اصلاح ضریب قدرت

نام برد. خازن ها دو صفحه الکترولیتی هستند که با یکدیگر فاصله دارند. طول صفحات را ضرفیت خازنی و فاصله میانی یا عایق را ولتاژ خازن مینامیم.

خازن در تعمیر رسیور ماهواره

روش تست خازن چگونه است؟

خازن ها تنها با دستگاه تست خازن اندازه گیری و تست میگردند. اما خازن های الکترولیتی که در تعمیر برد رسیور گیرنده دیجیتال بالا مشاهده میکنید زمانی که معیوب میگردند ، باد میکنند… همین امر سبب میشود تا با چشم غیر مسلح دیده شوند. اما باد نکردن یک خازن دلیل بر سالم بودن آن نیست. چون ممکن است خازن ضرفیت خود را از دست داده باشد.

از آنجایی که خازن ها در تمام بردها دیده میشوند و ارزان قیمت هستند، اگر تست خازن ندارید، بهتر است آن را تعویض نمایید. همواره در خازن در برد تغذیه یا تعمیر رسیور گیرنده دیجیتال توجه داشته باشید که میتوانید از خازن با ولتاژ بالاتر استفاده نمایید!!! اما از خازن با ضرفیت متفاوت و ولتاژ پایینتر خیر!!!

خرابی هایی که بر اثر سوختن خازن در برد تغذیه اتفاق می افتد

به زبان ساده تر اگر خازن در برد تغذیه رسیور گیرنده دیجیتال بسوزد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ یا چه زمان در تعمیر رسیور گیرنده دیجیتال به سراغ خازن ها برویم؟ جواب این سوال را با لیستی از اتفاقات خواهیم داد.

 • دستگاه رسیور گیرنده دیجیتال روشن نمیشود.
 • دستگاه رسیور گیرنده دیجیتال دل دل میزند.
 • دستگاه رسیور گیرنده دیجیتال چشمک میزند.
 • دستگاه رسیور گیرنده دیجیتال گاهی خاموش میشود.

احتمال خرابی در این قطعه چقدر است؟

احتمال خرابی در خازن هایی که بر سر راه برق قرار گرفته اند بالای 40 درصد و خازن های خارج برد تغذیه بین 10 تا 20 درصد خواهد بود.

تعمیر مربوط به اپتوکوپلر رسیور

اپتوکوپلر یا به زبان عامیانه اپتیکوپلر در عیب یابی یک رسیور یا دستگاه دیجیتال یک ایزولاسیون بین ولتاژ ورودی و خروجی می باشد که در صورت خرابی باعث قطع شدن ولتاژ خروجی خواهد شد. همواره توجه داشته باشید که در مدارات سوئیچینگ یا چندولتاژه که از اپتوکوپلر استفاده میگردد یک ترانزیستور نیر در کنار اپتوکوپلر قرار دارد که پیشنهاد میگردد این قطعه نیز تعویض گردد. چراکه با سوختن یک اپتیکوپلر دستگاه رسیور کار نخواهد کرد.

اپتوکوپلر و ترانزیستور در برد تغذیه رسیور
اپتوکوپلر در تعمیر رسیور گیرنده دیجیتال

روش تست قطعه اپتوکوپلر

اپتوکوپلر ها به علت کار بر روی نوسان با تجهیزات مولتی متر قابل تست نمی باشند اما فرمان آن که از یک ترانزیستور عبور میکند قابل اندازه گیری و تست خواهد بود. روش تست این ترانزیستور همانند ترانزیستورهای دیگر است. مولتی متر را بر روی HFE قرار داده و ترانزیستور را درون سوراخ های موجود در مولتی متر کنید. ترانزیستور ها از دو نوع NPN و PNP هستند که با تعویض ترانزیستور درون سوراخ ها در صورت نشان دادن اعداد بر روی نمایشگر این ترانزیستور سالم و از نوع مشخص شده خواهد بود.

خرابیهای رسیور در صورت معیوب شدن اپتیکوپلر

رسیور ها در عیب یابی همانند دستگاه های دیجیتال هستند و در صورت خرابی این قطعه یا ترانزیستور آن دستگاه به هیچ عنوان روشن نخواهد شد.

پس چرا دستگاه رسیور شما روشن نمیشود ؟ یکی از قطعاتی که باید تست گردد قطعه اپتیکوپلر و ترانزیستور آن خواهد بود.

احتمال خرابی قطعه اپتوکوپلر

احتمال خرابی در این قطعه بسیار بالا بوده پس یکی از قطعات مهم در روشن نشدن دستگاه رسیور به حساب می آیند.

نگاهی به تعمیر رسیور یا گیرنده مدیااستار

دستگاه های رسیور مدیا استار امروزه یکی از پرکاربردترین دستگاه های رسیور در ایران هستند که علاوه بر بردهای تغذیه ضعیف انواع انوا آن بسیار بردهای ضعیفی دارند. البته تعمیر یک دستگاه رسیور مدیا استار بسیار سخت نخواهد بود و توسط یک مولتی متر قابل حل خواهد بود. توجه داشته باشید که عکس های ارسالی در این مطلب عیب یابی رسیور و گیرنده دیجیتال مدیا استار است.

تعمیرات تیونر رسیور یا گیرنده دیجیتال

تیونرها در واقع گیرنده اصلی در یک رسیور و گیرنده دیجیتال است. تیونرها بسته به نوع و برند جنس بسیار حساس هستند و بعد از گذشت زمان گیرندگی آنها کاهش می یابد. ازین رو تعویض این تیونرها بسیار رواج داشته و با تعویض تیونر رسیور ، گیرندگی و سیگنال بسیار افزایش می یابد.

تیونر همان قطعه ای است که کابل آنتن به آن متصل میگردد. تعویض این قطعه توسط دستگاه هیتر انجام میگیرد و کیفیت سیگنال دریافتی بسته به کیفیت تیونر خواهد بود.

چرا دستگاه رسیور یا گیرنده دیجیتال سیگنال ندارد ؟

جواب این سوال به تیونر دستگاه برمیگردد که با معیوب شدن این قطعه گیرندگی بسیار کاهش می یابد. تعویض این قطعه بسیار راحت بوده البته شما باید مهارت کار با هویه هیتر را داشته باشید.

تیونر رسیور و گیرنده دیجیتال
تیونر گیرنده دیجیتال

چرا سیگنال رسیور یا گیرنده دیجیتال ضعیف است؟

ضعیف بودن سیگنال دریافتی توسط رسیور و گیرنده دیجیتال دلیل بر خراب بودن قطعه تیونر نبوده و قطعات مربوط به تقویت تیونر معیوب گشته است. البته این قضیه حتمی نیست و ممکن است تنها با تعویض تیونر مشکل برطرف گردد. تعویض تیونر و قطعات خازن و ترانزیستورهای مربوط به آن حتما مشکل ضعیف بودن سیگنال را برطرف خواهد کرد.

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. سلام ممنون از مطالب فوق العاده خوبتون میخواستم بدونم تعمیر رسیور در منزل خطرات جانی هم داره؟ آیا تمام این تعمیر رسیور که توضیح دادید باید دستگاه به برق متصل باشه؟ باز هم ممنون بابت وقتی که گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonکارشناسی رایگان