آنتن مرکزیتعمیرات آنتن مرکزینصب آنتن مرکزی

تکنولوژی تخصصی آنتن مرکزی

تمامی مطالب این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و مطالب فوق جهت راه اندازی سیستم های هتلی و ساختمان های مسکونی زیر نظر وزارت خانه ها می باشد. شرکت پی ریزان صنعت سریر قدیم و سانا صنعت سریر جدید مجاز بر نصب و راه اندازی سیستم های آنتن مرکزی ماهواره ای با مجوز از وزارت خانه می باشد.

امروزه به دلایل مختلف افزایش جمعیت و کمبود فضا بیشتر شاهد آپارتمان و ساختمان هایی بزرگ هستیم. البته این آپارتمان های کاربرد هایی متفاوت دارند اکثر آپارتمان ها مسکونی و برای زندگی شهرنشینی هستند. هتل ها، ساختمان های اداری و حتی ساختمان های تجاری نیز در این گروه ها قرار می گیرند.  علاوه بر سیگنال های تلویزیونی و محلی افراد یا بر حسب کار و شغل خود و یا جهت سرگرمی نیاز به دریافت سیگنال های ماهواره ای و شبکه های مختص به آن را دارند. پس با این رویکرد شاهد نصب آنتن ماهواره مرکزی یا دیش مرکزی با هر قیمت نصبی در ساختمان های مسکونی، تجاری-اداری و هتل ها خواهیم بود.

هر کدام از انواع این آپارتمان ها و ساختمان ها دارای واحد های زیاد و در نتیجه گیرنده های زیادی می باشند. و هر کدام بخواهند برای خود ماهواره شخصی نصب کنند یکسری معایبی به همراه می آورد. اما با نصب یک ماهواره مرکزی در ساختمان های مسکونی، تجاری- اداری و هتل ها این معایب و مشکلات رفع و برطرف می گردد. روش های متفاوتی برای نصب و راه اندازی آنتن مرکزی و ماهواره مرکزی در ساختمان های مذکور وجود دارد. این نوع تفاوت ها فاکتور ها و معیار های زیادی را در بر می گیرد. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع دیش های مرکزی در ساختمان های مسکونی، تجاری- اداری و هتل ها بپردازیم و انواع روش های موجود نصب این ماهواره های مرکزی را همراه با دلیل و چرایی انتخاب این روش ها توضیح دهیم.

انواع ماهواره مرکزی
انواع ماهواره مرکزی
نصب ماهواره مرکزی

فراموش نشود….. نصب ماهواره با هر نوع روشی نیازمند متخصصان و افراد کارشناس و خبره می باشد. به افراد متخصص مراجعه کنیم تا بتوانیم بهینه و طولانی با کیفیت بالا ماهواره ساختمان های خود را داشته باشیم.

آنتن ماهواره مرکزی چیست؟

ماهواره مرکزی یعنی یک سیستم منسجم از شبکه های ایرانی و شبکه های اروپایی در یک مجموعه جهت تماشا در تعداد زیادی از واحدها. به طور خلاصه این سیستم منسجم میتواند همراه با پخش شبکه های اختصاصی و حتی انتقال تصاویر به واحدها هم باشد.

دیش مرکزی جدیدترین تکنولوژی در ایران می باشد که نیاز هر قشری از جامعه را برطرف میسازد. یعنی حتی با یک کابل تمام کانال های ایران و اروپا را در منزل خود داریم. حتی کانال های اضافی به درخواست مشتریان جهت پخش فیلم های روز دنیا و یا انتقال تصاویر دوربین مداربسته بر روی شبکه قابل دریافت در واحدها.

بخوانید: مقایسه آنتن مرکزی و ماهواره مرکزی

فواید ماهواره های مرکزی در هتل ها، ساختمان ها تجاری مسکونی

نصب ماهواره مرکزی در همه مکان های ذکر شده شامل هتل ها، ساختمان های تجاری – اداری و ساختمان های مسکونی همراه با فواید یکسانی نسب به نصب ماهواره های شخصی به ازای هر گیرنده است . برخی از مهم ترین این فواید عبارتند از:

 • قدرتمند بودن سیگنال های دریافتی و کیفیت بیشتر و بهتر
 • هزینه نصب، راه اندازی، نگهداری و حتی تعمیر اسان 
 • نیاز به تجهیزات کمتر و هزینه خرید ان ها و میزان کابل کشی کمتر
 • امکان نصب آنتن مرکزی و دوربین های مرکزی به این سیستم ماهواره مرکزی
 • شلوغ نشدن فضا و به هم ریخته نشدن پشت بام آپارتمان ها و ساختمان های مختلف
 • هزینه نگه داری به مراتب پایینتر از تعداد بالای ماهواره ( تعمیرات آنتن مرکزی )
 • امکان ایجاد شبکه مختص تلویزیونی برای ساختمان
 • جلوگیری از ایجاد نویز
نبود ماهواره مرکزی در ساختمان های مرکزی
منظره ای نه چندان جالب از ماهواره های شخصی یک ساختمان ها مسکونی

تجهیزات مورد نیاز برای نصب ماهواره مرکزی

 • دیش
 • ان بی کوادرو (ال ان سی)
 • مولتی سوییچ
 • سوکت ماهواره ای
 • کابل کواکسیال نصب
 • آنتن هوایی
 • دستگاه گیرنده

نصب ماهواره مرکزی در ساختمان های مسکونی

ماهواره مرکزی برای ساختمان ها و آپارتمان های مسکونی به صورت رسیور داخلی ( تلویزیون ها و گیرنده ها هر کدام رسیور دارند) نصب می گردد. این روش در همه ساختمان های مسکونی با روش کلی یکسانی انجام می گیرد. و هم چنین این روش جایگزینی مناسب برای نصب ماهواره های شخصی محسوب می شود که علاوه بر کانال های تلویزیونی و رادیویی امکان مشاهده کانال های ماهواره ای نیز ممکن می شود.

خرید و فروش ماهواره مرکزی
در ایران همه مجاز به نصب ماهواره و استفاده از آن نیستند ساختمان های مسکونی می توانند اقدام به تهیه مجوز نصب ماهواره کنند سپس اقدام به نصب ماهواره مرکزی برای خود نمایند. در غیر این صورت مشمول مجازات می شوند.

مراحل نصب ماهواره مرکزی با روش رسیور داخلی در ساختمان های مسکونی

ساختمان های مسکونی به دلیل موجود بودن رسیور در داخل منازل و به دلیل این که هر شخص یک ایده و نظر در تهیه رسیور داخلی خود دارند معمولا با روش رسیور داخلی انجام میگیرد که هم از نظر هزینه ها بسیار به صرفه تر است و هم از نظر کارایی برای هر شخص اختصاصی می گردد. حال اجزای یک ماهواره مرکزی ساختمان را نام میبریم.

دیش ماهواره مرکزی برای ساختمان مسکونی

ماهواره مرکزی
دیش مرکزی

جسمی فلزی و به شکل بیضوی یا گرد که در ضمن رسانا می باشد. برای ماهواره مرکزی از دیشی استفاده می شود که پایه های محکمی دارد و قابلیت نصب با استحکام بالا بر روی دیوار دارا می باشد. دیش دیواری به آن می گویند. حالت مقعر دیش سبب می شود تا امواج موجود در فضا و در جهت فرستنده ماهواره ای این امواج را دریافت و ان ها را بر یک نقطه بر روی دیش ماهواره متمرکز کند (همانند یک آینه مقعر).

ال ان سی (LNC) ماهواره مرکزی برای ساختمان مسکونی

LNC ماهواره مرکزی
LNC

با اینکه در روش های نصب دیش آنتن مرکزی در هتل ها و ساختتمان های اداری – تجاری از LNB استفاده می شود اما در نصب آنتن دیش مرکزی در ساختمان های مسکونی از LNC جهت نوع رسیور داخلی ماهواره مرکزی استفاده می شود. ال ان سی وسیله ای است که امواج متمرکز شده توسط گیرنده ( دیش ) را از طریق اتصال ورودی خود به دیش دریافت می کند. امواج دارای فرکانس های متفاوت هستند در محدود های مختلف. در هر جهت امواج برای دیش 4 نوع فرکانس وجود دارد . تعداد ال ان سی هایی که در این روش قرار می گیرند با توجه به تعداد جهت های دریافت امواج مشخص می شود. هر جهت امواج به یک ال ان سی نیاز دارد.

ال ان سی 4 خروجی دارد که هر کدام یک فرکانس دارند. در شکل زیر نحوه دریافت سیگنال توسط ال ان سی از دیش را مشاهده می نمایید.

ماهواره مرکزی ساختمان
ماهواره مرکزی

مولتی سوییچ ماهواره مرکزی برای ساختمان مسکونی

مولتی سوییچ ماهواره مرکزی
مولتی سوییچ ماهواره مرکزی

فرکانسی که ال ان سی به شکل قابل دریافت درآورده است باید بتواند به طور صحیح ( به کمک ولتاژ) به سمت واحد ها و گیرنده ها انتقال یابند. مولتی سوییچ ماهواره مرکزی وظیفه انجام این کار را دارد. منبع تامین ولتاژ درون خود رسیورها تعبیه شده است.

مولتی سوییچ ورودی و خروجی های به تعداد متفاوت دارد. ورودی مولتی سوییچ بر اساس تعداد جهت های دریافت امواج ( در واقع تعداد ال ان سی) تعیین می شود اما خروجی های این دستگاه در نصب ماهواره مرکزی با توجه به تعداد واحد ها یا گیرنده های ساختمان مسکونی تعیین می شود. بنابراین چون این فاکتور ها در ساختمان های مسکونی متفاوت است پس تنوع زیادی در مولتی سوییچ مشاهده می شود.

در زیر نمونه ای از اتصالات ال ان سی که به واسطه کابل کواکسیال و کانکتور مربوطه انجام می گیرد تا بتواند به مولتی سوئیچ متصل گردد را مشاهده کنید.

ال ان سی دیش مرکزی
LNC ماهواره مرکزی

هر ال ان سی 4 سیم خروجی با محدوده فرکانسی خاص خود را دارد. پس برای هر ال ان سی در اتصال به ورودی مولتی سوییچ باید 4 جایگاه برای اتصال داشته باشد در ورودی جایگاه های مولتی سوییچ ماهواره مرکزی در ساختمان های مسکونی علاوه بر در نظر داشتن ال ان سی ها یک ورودی برای اتصال کابل مربوط به آنتن مرکزی به مولتی سوییچ در نظر گرفته می شود.

مولتی سوییچ ماهواره مرکزی علاوه بر سوییچ کردن فرکانس های مربوط به ماهواره مرکزی ، کانال های تلویزیونی و رادیویی ( حتی درصورت نصب و دلخواه تصاویر دوربین های مدار بسته ساختمان های مسکونی) را نیز سوییچ می کند.

نمونه ای از بررسی های تخصصی مولتی سوئیچ ها را در زیر ببینید.

آمپلی فایر در ماهواره مرکزی ساختمان های مسکونی

آمپلی فایر ماهواره مرکزی
آمپلی فایر ماهواره مرکزی

بعد از مولتی سوییچ سیگنال ها و فرکانس های مرتبط توسط کابل کواکسیال به رسیور منتقل می شود. در ساختمان هایی با تعداد واحد هایی خیلی زیاد چون این مسیر انتقال طولانی می شود پس قبل از هر رسیور یک آمپلی فایر قرار می گیرد تا افت قدرت سیگنال ناشی از کابل را جبران نماید. آمپلی فایر قدرت سیگنال را برای کیفیت بخشیدن به تصاویر افزایش می دهد.

رسیور داخلی دیش مرکزی در ساختمان های مسکونی

در انتهای مراحل نصب ماهواره مرکزی در ساختمان های مسکونی رسیور قرار دارد که توسط کابل سیگنال های ماهواره ای و تلویزیونی دریافت می گردد. با تنظیم رسیور توسط هر گیرنده و یا هر واحد می تواند محدوده فرکانس دریافتی و کانال های مورد نیاز برای بخش را تنظیم نمود.

ماهواره مرکزی
ماهواره مرکزی
 • در این نوع نصب ماهواره مرکزی در ساختمان های مسکونی هر گیرنده با رسیور داخلی و مخصوص به خود تنظیمات دلخواه برای شبکه ها و کانال های دریافتی را با انجام می رساند.

نصب دیش مرکزی در ساختمان های اداری- تجاری

ساختمان های اداری و تجاری در زمره ساختمان هایی با تعداد گیرنده زیاد قرار می گیرند که نصب یک ماهواره یا آنتن مرکزی به نسبت نصب نمونه های شخصی معمولی هم گزینه بهتر و هم پرسود تری می باشد. این گونه ساختمان ها با توجه به نیاز شان به ماهواره مرکزی می توانند برای دریافت مجوز اقدام کنند و پس از دریافت مجوز اقدام به نصب و راه اندازی ماهواره مرکزی در ساختمان اداری- تجاری خود نمایند. لازم به ذکر است ماهواره مرکزی به شکلی که بتوان آن را تنظیم نمود می توان دوربین های مدار بسته را روی آن نصب کرد که در ساختمان های اداری تجاری بسیار مهم می باشد و بسیاری از اتفاقات توسط این دوربین ها کنترل می گردد.

ماهواره مرکزی کلیه تجهیزات
تجهیزات ماهواره مرکزی

آموزش های از راه دور برای کارکنان و یا صاحبان تجاری از طریق ماهواره مرکزی می توانند در اختیار ساکنان ساختمان های اداری – تجاری قرار بگیرند. یکسری از کانال های تبلیغاتی برای کار ان ها مورد نیاز می باشند. این دلایل در کنار دلایل دیگر نیاز به نصب ماهواره مرکزی را در ساختمان های اداری – تجاری تشدید می کند. در ادامه به انواع نصب ماهواره مرکزی در ساختمان های مربوطه و روش انجام این کار توضیحاتی مختصر و مفید را ارائه می دهیم.

نقش دوربین مداربسته در ماهواره مرکزی
دوربین در ماهواره مرکزی

روش های نصب دیش مرکزی در ساختمان های اداری – تجاری

در ساختمان های اداری – تجاری ماهواراه مرکزی به دو نوع و روش متفاوت امکان راه اندازی در جهت تامین نیاز ساکنان این ساختمان ها را دارد.

 1. روش راه اندازی ماهواره مرکزی به طریق آی پی تی وی ( IPTV )
 2. روش راه اندازی ماهواره مرکزی با رسیور داخلی

ماهواره مرکزی به طریق آی پی تی وی در ساختمان های اداری تجاری

در سیستم آی پی تی وی ( تلویزیون بر پایه پروتکل اینترنت و یا تلویزیون تعاملی با اینترنت ) همانند سایر روش ها و انواع راه های نصب و راه اندازی ماهواره مرکزی در شاختمان های عنوان شده یک دیش ماهواره در بالاترین نقطه پشت بام ساختمان اداری – تجاری  به طور محکم نصب می شود.

دیش به عنوان گیرنده امواج مربوطه می باشد . در این روش یک ال ان بی امواج و فرکانس های دریافتی و متمرکز گیرنده را دریافت نموده و ان را  در یک دسته فرکانسی به یک رسیور (سرور) مرکزی جهت ارائه تصاویر ویدئویی مناسب منتقل می نماید.

اتصالات بین تجهیزات مختلف در اینجا به واسطه کابل های کواکسیال صورت می گیرد. مدیریت ساختمان اداری – تجاری این رسیور را کنترل می کند. در واقع رسیور مرکزی تنظیمات مربوط به شبکه ها و کانال ها را همراه با فرکانس های آن ها تنظیم می نماید.

شکلی گویا که بهتر و راحتر بتوان سیستم آی پی تی وی را تصور نمود.

علاوه بر اتصال ماهواره مرکزی به این رسیور آنتن مرکزی، خطوط اینترنت و دروبین های مدار بسته نیز به این رسیور مرکزی متصل و مرتبط می شود.

مدیر سرور مرکزی آرشیوی از فیلم و برنامه های جدید در این قسمت ذخیره می نماید . به واطه انتن هوایی و تلویزیون برنامه ها، شبکه ها و فیلم هایی به طور زنده و در زمان پخش قابل روئیت می باشند. اینترنت در دانلود برنامه های دلخواه فرد نیز نقش بازی می کند. اطلاعات این ساختمان تجاری و تبلیغات آن می تواند از طریق فیلم در اختیار مراجعان قرار گیرد که این نیز یک جنبه تبلیغاتی کار می شود.

حاال اتصال این سرور یا رسیور مرکزی ماهواره مرکزی ( در سیستم آی پی تی وی ) با تلویزیون های ساختمان های اداری تجاری به چه شکلی است ؟؟؟

اینجا لازم نیست که از رسیور مرکزی به تک تک تلویزیون ها کابل کشی شود. بلکه تمام تلویزیون های ساختمان در یک شبکه همانند شبکه های کامپیوتری با مرکزیت رسیور مرکزی قرار می گیرند. البته می توان برای هر طبقه یک سوئیچ شبکه کار گذاشت تا فرکانس هایی مناسب به تلویزیون ها انتقال دهد. در اینجا به جای کابل کواکسیال از کابل شبکه ( RG 45 ) استفاده می شود. و سوئیچ شبکه افت فرکانس ها در کابل های شبکه طولانی جبران می نماید. سوییچ شبکه امکان ارتباط تلویزیون های یک شبکه و ارسال اطلاعات از رسیور مرکزی به هر عضوی از شبکه را برعهده دارد.

البته هر تلویزیون باید مجهز به دستگاه گیرنده دیجیتال باشد که با نصب یک دستگاه ست تاپ باکس این مشکل رفع می شود. البته باید خاطر نشان کرد که امروزه تلویزیون ها هوشمند شده اند و به صورت داخلی گیرنده دیجیتال دارند و نیازی با نصب و اضافه نمودن دستگاه ست تاپ باکس گیرنده دیجیتال نمی باشد.

ماهواره مرکزی همراه با سیستم آی پی تی وی
ماهواره مرکزی و سیستم آی پی تی وی

کارکرد سیستم آی پی تی وی در ماهواره مرکزی ساختمان های اداری- تجاری

 • کنترل نمودن همه چیز با ریموت تلویزیون ( مثلا می توان یک برنامه را در حین اجرا مکث کرد یا جلو برد)
 • مشاهده فیلم، برنامه و یا حتی موسیقی های درخواستی و دلخواه
 • این سیستم توانایی ارائه چند زبان دارد
 • اینترنت روی تلویزیون بک امکان فوق العاده می باشد
 • امکان راه اندازی شبکه ای مختص به ساختمان و کار کرد های تجاری آن (به نوعی تبلیغات)

ماهواره مرکزی به طریق رسیور داخلی ( هر گیرنده جداگانه ) در ساختمان های اداری – تجاری

این روش نصب و راه اندازی ماهواره مرکزی در ساختمان های اداری – تجاری مشابه نصب ماهواره مرکزی در ساختمان های مسکونی می باشد. سیگنال ها و امواج توسط دیش ماهواره دریافت و متمرکز می شود. ال ان سی این سیگنال ها را از گیرنده ماهواره گرفته و در فرکانس های دسته بندی شده به مولتی سوییچ منتقل می کند. مولتی سوییچ این سیگنال ها را برای رسیور های هر واحد سوییچ می کند. و با قرار گرفتن یک آمپلی فایر قبل از هر رسیور قدرت فرکانس ها به حد منایب و کافی جهت پخش مناسب و با کیفیت می رسد.

رسیور هر واحد گیرنده توسط همان گیرنده به تنظیمات مربوطه می پردازد و هر شبکه و کانالی که مورد نیاز آن بخش است را بر روی رسیور تنظیم می نماید.

در این روش انتخاب همه چیز، کنترل و تنظیمات توسط شما انجام می شود.

نصب ماهواره مرکزی در هتل ها

هتل یک مجموعه ساختمانی با اتاق های زیادی برای مسافران داخلی و خارجی می باشد. بنابراین هر اتاق یک گیرنده ماهواره ای و تلویزیونی نیاز مند می باشد و بهترین راه هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ کیفیت نصب یک ماهواره مرکزی برای تمامی این گیرنده ها می باشد. هتل ها معمولا راحت تر می توانند مجوز لازم برای نصب ماهواره مرکزی را بگیرند به دلیل داشتن مسافران و میهمانانی که از نقاط مختلف جهان به ان جا رفته و مدتی در هتل به اقامت می پردازند.

اولین قدم در نصب ماهواره مرکزی چه در هتل یا هر ساختمان دیگری

 اولین قدم در نصب ماهواره مرکزی در همه ساختمان های معرفی شده مسکونی، اداری – تجاری و هتل ها گرفتن مجوز می باشد چون دریافت شبکه های ماهواره ای و نصب به روش های متنوعی انجام می گیرد که هر کدام از این روش ها برای خود هتل سودمندی به همراه می آورد. در برخی از این روش ها علاوه بر پخش کانال ها و برنامه های سرگرم کننده می تواند به تبلیغات متنوع نیز بپردازد و راهی درامد زا برای آن محسوب می شود. در ادامه این مقاله با روش ها و انواع نصب ناهواره مرکزی در هتل ها آشنا می شویم.

انواع روش های نصب ماهواره مرکزی در هتل ها

نصب ماهواره مرکزی در هتل ها نسبت به ساختمان های مسکونی و ادار- تجاری با تنوع بیشتری موجود می باشد. و این تنوع به خاطر حضور میهمانان مختلف از کشور های مختلف می باشد که ضرورت استفاده از ماهواره مرکزی را در هتل ها دو چندان می کند. سه نوع ماهواره مرکزی را در هتل ها شاهد می باشیم که بعضا در ساختمان های مسکونی و یا ساختمان های اداری – تجاری ممکن است از آنان استفاده شده باشد.

 1. نصب ماهواره مرکزی از طریق سیستم آی پی تی وی ( IPTV )
 2. نصب ماهواره مرکزی با استفاده از رسیور مرکزی
 3. نصب ماهواره مرکزی مشابه ساختمان های اداری ( روشی به نام رسیور داخلی)

نصب ماهواره مرکزی از طریق سیستم آی پی تی وی در هتل ها                                                   

روش سیستم آی پی تی وی در هتل ها مشابه این روش نصب ماهواره مرکزی در ساختمان های اداری – تجاری صورت می گیرد. البته این روش در هتل ها کارکرد ها و تنوع بیشتری می باید و سود فراوانی را از این طریق عاید ریاست هتل می نماید.

 • ریاست هتل می تواند بر روی هر تلویزیون که عضوی از شبکه ساختمان هتل او محسوب می شود لوگو و آرم هتل را طراحی نماید. می تواند صفحه تلویزیون را تبلیغی از فضای هتل خود قرار دهد. حتی می تواند  از مناطق دیدنی و مراکز دیگر به شکل زیرنویس یا حتی پبام های تبلیغاتی استفاده نماید. البته بابت این تبلیغات از صاحبان تبلیغات ارائه و معرفی شده پول در یافت می نماید.
 • با روشن کردن هر تلویزیون از این شبکه پیام خوشامد گویی و سرویس اطلاع رسانی در مورد بخش های مختلف هتل به زبان میهمان یا کاربر ارائه می شود. و این خیلی جالب است.
 • صورتحاسب هتل از طریق تلویزیون برای افراد ارسال می شود. میهمان از طریق تلویزیون حتی می تواند سفارش غذا یا هر چیز دیگری بدهد.
 • می تواند فیلم و برنامه های ذخیره شده در ارشیو رسیور مرکزی هتل را ببیند. یا حتی می تواند برنامه و فیلم هایی که در لحظه و به طور زنده در حال پخش هستند ببیند. می تواند فیلم های تبلیغی که ریاست هتل بر روی سیستم گذاشته ببیند و اطلاعات کسب کند. میتواند برنامه هایی که زمان پخش آن ها تمام شده نیز دوباره در زمان دلخواه ببیند.

این ها تنها بخشی از کارایی سیستم آی پی تی وی در هتل ها می باشد. این روش راه اندازی ماهواره مرکزی در هتل هم خیلی جدید و پیشرفته است و هم فواید فراوانی برای صاحبان هتل ها دارد و در کنار همه این ها باعث سرگرمی میهمانان هتل شده و جذابیت فراوانی برای ان ها خواهد داشت حتی شاید به این واسطه و راحت بودن در هتل مدت اقامت خود را بیشتر کنند و این یک روش جذب گردشگر نیز محسوب می شود.

نصب ماهواره مرکزی با استفاده از رسیور مرکزی در هتل ها

یکی از انواع ماهواره قرار گیری یک رسیور مرکزی در سر راه ماهواره مرکزی تا رسیدن به رسیور های داخلی هتل ها می باشد. تفاوت هایی با نوع رسیور داخلی دارد در ادامه به معرفی بیشتر این روش می پردازیم.

در اینجا نیز دیش ماهواره مرکزی امواج و سیگنال های مربوطه را از فرستده دریافت و متمرکز می نماید.

ال ان بی

 اولین تفاوت رسیور مرکزی و رسیور داخلی در اینجا می باشد. در این مرحله از ال ان بی جهت دریافت سیگنال و فرکانس از گیرنده ماهواره مرکزی استفاده می گردد. ال ان بی نمی تواند فرکانس دریافتی را دسته بندی نماید و همه نوع فرکانس را از یک خروجی ( سوزن ) خارج می نماید ( در صورتی که در نوع رسیور داخلی از ال ان سی با تعداد خروجی و فرکانس های دسته بندی شده و محدوده مشخص استفاده می شد).

این خروجی فرکانس مستقیم به ورودی رسیور مرکزی متصل می گردد. ( همانطور که متوجه شدید اینجا مولتی سوییچ استفاده نشد. در واقع مولتی سوییچ وظیفه سوییچ فرکانس ها و سیگنال ها را بین گیرنده ها و رسیور های متعدد بر عهده دارد در حالی که اینجا قرار است فرکانس ها به یک رسیور با عنوان رسیور مرکزی انتقال یابد). پس ال ان بی فرکانس را به یک رسیور مرکزی انتقال می دهد.

رسیور مرکزی چه می کند ؟؟؟؟

رسیور مرکزی به تنظیمات مربوطه می پردازد و فرکانس ها و کانال های مورد نیازش را غربال گری می کند. در این مرحله اپراتور می تواند تبلیغات ( هتل بابت ارائه تبلیغات متفاوت از صاحبان آنان هزینه دریافت می کند) و حتی موضوعاتی مختلف را نیز می تواند به این محدوده اضافه نماید. برنامه های دلخواه انتخاب می گردند. این تصاویر ویدئویی الان باید به آنتن مرکزی منتقل شوند و به گیرنده های مختلف انتقال یابند.

تصویر ویدئویی برای تبدیل شدن به سیگنال و فرکانس به مدلاتور مناسب احتیاج دارد . کابل ویدئویی به ورودی مدلاتور ( DVB-T ) متصل می شود و خروجی مدلاتور سیگنال های مناسب و تولید شده را به طوری که فرکانس های آن مناسب ارائه با آنتن مرکزی باشد به مسیر آنتن مرکزی منتقل می کند.

محل این اتصال در آنتن مرکزی قبل از آمپلی فایر می باشد.

آمپلی فایر قدرت سیگنال ها و فرکانس های دلخواه ما را افزایش می دهد تا قابلیت ارسال با کیفیت به تمامی گیرنده ها را داشته باشد. آمپلی فایر با کمک کابل های کواکسیال سیگنال ها را به بخش تقسیم و توزیع سیگنال منتقل می کند . تپ اف ها و اسپلیتر در این بخش به درستی سیگنال ها را منتقل می کنند.

هم کابل های کواکسیال و هم تجهیزات بخش تقسیم سیگنال باعث افت سیگنال می شوند. و این دلیل قرار گیری آمپلی فایر در مسیر آنتن های مرکزی می باشد تا این افت سیگنال را جبران نماید.

در نهایت سیگنال با قدرت مناسب به رسیور های داخلی ( گیرنده های نهایی سیگنال ) توسط کابل های کواکسیال منتقل می شوند.

نصب ماهواره مرکزی از نوع رسیور داخلی ( مشابه ساختمان های اداری ) در هتل ها

این روش نصب ماهواره مرکزی در هتل ها مشابه نوع ماهواره نصب شده در دو مورد دیگر یعنی هم ساختمان های مسکونی و هم ساختمان های اداری – تجاری می باشد. همان روند در این جا نیز تکرار می شود. یعنی تنظیمات مربوط به کانال ها و شبکه های ماهواره ای توسط رسیور داخلی و گیرنده های هر اتاق تنظیم می شود.

و…….

قیمت نصب دیش یا ماهواره مرکزی

حال این سوال برای همه پیش می آید که قیمت نصب ماهواره مرکزی برای یک ساختمان مسکونی تجاری و هتل ها چند است؟ در جواب این سوال ابتدا باید تجهیزات مورد استفاده در سیستم ماهواره مرکزی را بررسی نماییم. به عنوان مثال هزینه نصب برای یک ساختمان مسکونی با داشتن رسیور در هر منزل بسیار پایینتر از یک ساختمان تجاری می باشد. چراکه ساختمان های تجاری علاوه بر نداشتن رسیور در هر واحد نیاز به یک رسیور مرکزی نیز خواهند داشت.

هزینه نصب یک ماهواره مرکزی به تعداد واحدها هم بستگی دارد چرا که هرچقدر تعداد واحدها بالاتر باشد هزینه نصب تجهیزات پایینتر خواهد بود. مثلا برای یک ساختمان مسکونی با تعداد بیست واحد بسیار کم هزینه تر از یک ساختمان دوازده واحده خواهد بود. حال برای استعلام دقیق قیمتها میتوانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

در پایان

انواع نصب ماهواره مرکزی در ساختمان های مسکونی، اداری – تجاری و هتل ها و تفاوت های ان ها مورد بررسی قرار گرفت. سعی کردیم با زبانی ساده مطالب را ارائه دهیم تا بتوانید به روشنی ان ها را بشناسید. امیدواریم که مطالب فایده ای هر چند ناچیز برای شما داشته باشد. در انتها نمونه ای از نصب یک سیستم ماهواره ای را مشاهده نمایید.

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

  1. این که شما ماهواره مرکزی میخواهید نصب کنید فقط در مراکز هتل ها و مراکز مجاز امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonکارشناسی رایگان