دسته‌بندی نشده

دوره تخصصی آموزش نصب و تعمیرات آنتن های مرکزی

در این دوره های آموزشی طراحی ، نصب ، اجرا و تعمیرات انواع آنتن های مرکزی و آنتن های ماهواره ای مرکزی سیستم های ساختمانی و هتلی را به صورت کاملا تخصصی آموزش خواهید دید.

آنتن های مرکزی زمانی روی کار آمدند که منازل از حالت تک واحدی به چند واحدی ، مجتمع و برج روی آوردند. لذا نیاز به یک آنتن که بتواند مجتمع ها و برج ها را از بی نظمی پشت بام ها ، بی کیفیتی تصویر و میزان کابل های ورودی زیاد نجات دهد احساس شد. آنتن ها وظیفه تبدیل سیگنال های الکتریکی را به امواج الکترو مغناطیسی در حالت فرستندگی و برعکس تبدیل امواج الکترومغناطیسی به الکتریکی را در حالت گیرندگی به عهده دارند.

محتویات آنتن

 1. جنس آنتن : آلومینیوم یکی از فلزات سبکی است که در ساخت آنتن از آن استفاده می شود. اصولا سعی می شود که در ساخت آنتن از فلزاتی استفاده کنند که ضریب رسانندگی بالایی داشته باشد. و بتواند امواج را متناسب با تغییر زمان انتشار دهد.
 2. طول آنتن : طول آنتن در بهینه ترین حالت خود باید برابر با نصف طول موج (فاصله بین دو قله متوالی موج را طول موج می گویند.)
 3. انواع آنتن :
 • آنتن تک قطبی: این آنتن از شکل میله ای برخوردار است و بر روی یک صفحه ی رسانا قرار میگیرد . این انتن نسبت به صفحه رسانا قائم می باشد. آنتن های تک قطبی در برابرآنتن های دو قطبی قرار دارند که از دومیله برحوردار می باشند و منبع تغذیه شان بین آن دو میله واقع شده است.
 • آنتن نیم موج(دو قطبی) : نوعی آنتن رادیویی است که از یک سیم ساده و یک عنصر خودکار مرکزی تشکیل شده است. این آنتن از دو فلز رسانای سیمی تشکیل شده است که در کنار هم و به صورت موازی قرار گرفته اندو همچنین یک آنتن نوسانی به مرکز آنتن بین دو سیم نیز اعمال می شود. این آنتن جزء آنتن های بسیار ساده می باشد.
 • آنتن یاگی: این آنتن که با نام های دیگری چون شاخه ای و جهتی نیز معروف می باشد. از نوع آنتن های مخابراتی است که برای دریافت فرکانس های رادیویی از تلویزیون و سایر گیرنده ها با فرکانس های بالا کاربرد دارند.
 • آنتن شیپوری: این آنتن از یک موج بر فلزی به شکل شیپور تشکیل شده است. این آنتن ها کاربرد فراوانی در فرکانس های ریز موج و uhf بالای mhz300 دارد. از مزایای این آنتن ها می توان به جهت داری متوسط ، قابلیت استفاده در محدوده گسترده ای از فرکانس ها ، نسبت موج ایستا (swr) ، پهنای باند وسیع ، ساخت و تنظیم ساده اشاره کرد.
 • انتن بشقابی: این آنتن ها که با نام هایی چون سهموی یا سهمی شکل نیز شناخته می شوند که به علت برخوردار بودن از طول موج های نسبتا کوتاه تشعشعات الکترومغناطیسی این امکان را فراهم می کند تا بازتاب کننده امواج به صورت جهت دار می باشد. لذا برای رادیو ، تلویزیون و ارتباطات داده ای قابلیت استفاده شدن را دارا می باشد.
 • آنتن مارکونی: اگر یکی از دو قسمت آنتن دایپل را به طور عمود بر زمین قرار دهیم آنتن مارکونی درست خواهد شد. از ویژگی های این آنتن می توان به آزادی امواج در هوا از طریق قسمت انتهایی آنتن اشاره کرد. علاوه بر این از این آنتن می توان به منظور امور ساده مخابراتی بهره برد.
 • آنتن تلسکوپی: به میله ساده ای که دارای طول 75cm و اهم 52 می باشد آنتن تلسکوپی می گویند.
 • آنتن میکرواستریپ: این آنتن ها به دلیل تنوع در فرکانس شدید و هزینه کم برای استفاده در هوا فضا ، ماهواره و موشک کاربرد دارد. و امروزه برای موارد ارتباطات موبایل و مخابرات بی سیم مورد استفاده قرار می گیرد. از معایب این آنتن می توان به بازدهی کم ، توان پایین ، q بالا و پهنای باند فرکانسی کم اشاره کرد.

نصب و تعمیرات آنتن های مرکزی و دوره تخصصی آموزش آنتن مرکزی

در حال حاضر در اکثر شهرهای بزرگ نصب انتن و ماهواره مرکزی برای مجتمع ها و هتل ها بسیار ضروری و بااهمیت می باشد. همان طور که در موارد فوق نیز به آن اشاره شد ، وجود آنتن مرکزی دارای محاسن بسیار کلیدی و مهمی است که در این قسمت قصد داریم به ذکر مزایای نصب آنتن مرکزی بپردازیم.

 1. مقرون به صرفه بودن
 2. نگهداری و تعمیرات آسان
 3. جلوگیری از نصب آنتن های متعدد بر روی پشت بام و بالکن طبقات
 4. دریافت تصاویر شبکه های مختلف با کیفیت خوب و یکسان
 5. قابلیت استفاده بودن برای دزیافت تصاویر تلویزیونی و نصب دوربین مداربسته در یک سیستم یکپارچه
 6. دریافت سیگنال مطلوب برای داشتن تصاویری شفاف و فاقد نویز
 7. جلوگیری از حجم بالای سیم کشی از آنتن ها به گیرنده ها
 8. جلوگیری از ایجاد نمایی زشت بر روی پشت بام ها

تمامی این موارد موجب می شود تا مدیران ساختمان ها و هتل ها به فکر نصب آنتن مرکزی و ماهواره مرکزی باشند. و از طرفی روند رو به رشدی که نصب آنتن مرکزی در شهرهای بزرگ و حتی شهرستان های کوچک داشته است. موجب گشته است تا نیاز به تکنسین هایی که در کنار نصب آنتن مرکزی قادر به تعمیرات قطعات آنت های مرکزی باشند نیز احساس می شود.

در حال حاضر شرکت های متعددی در زمینه نصب آنتن های مرکزی و دوره تخصصی آموزش آنتن مرکزی و ماهواره مرکزی مشغول به فعالیت هستند که در این بین شرکت سریر تصویر جزء موفق ترین شرکت ها نه تنها در زمینه نصب آنتن های مرکزی است بلکه این شرکت به دلیل دارا بودن تکنسین های حرفه ای توانسته است به صورت تخصصی اقدام به تعمیرات قطعات آنتن های مرکزی و همچنین برگزاری دوره های مقدماتی و پیشرفته در زمینه آنتن های مرکزی نماید. در حال حاضر دوره تخصصی آموزش آنتن مرکزی در محل این شرکت برگزار شده و کارآموزان بسیاری توانسته اند از طریق شرکت در این دوره های آموزشی وارد بازار کار و فعالیت شوند.

اجزاء آنتن مرکزی

اجزاء آنتن مرکزی شامل:

 1. آنتن VHF و UHF
 • آنتن VHF: این آنتن برای باند VHF مناسب می باشد که در بر دارنده ی کانال های 5 تا 12 بوده و محدوده فرکانسی 174 تا 230 مگاهرتز را در بر می گیرد
 • آنتن UHF: این آنتن برای باند UHF مناسب بوده و کانال های 21 تا 68 را در بر نمی گیرد و محدوده فرکانسی آن 480 تا 860 مگاهرتز می باشد.

2. ترکیب کننده : برای اینکه بتوان همزمان سیگنال های دریافتی از VHF و UHF را به گیرنده ارسال کرد نیاز هست تا از ترکیب کننده استفاده شود. و کار ترکیب کننده این است که هنگام عبور سیگنال از باند VHF مانع عبور سیگنال از باند UHF می شود و بالعکس. این کار در ترکیب کننده توسط دی پلکسر صورت می گیرد. (دی پلکسر یک دستگاه پسیو است که انواع دامنه های فرکانسی را پیاده سازی می نماید.)

3. تقویت کننده : اگر فاصله بین آنتن و گیرنده تلویزیون زیاد باشد. برای تقویت سیگنال های ورودی به تلویزیون از بوستر استفاده می شود. به تقویت کننده هایی که باند وسیعی از فرکانس های ورودی را قادر به تقویت کردن هستند مولتی باند یا چند باند گفته می شود.

4. تقسیم کننده: تقسیم کننده در کنار عمل تطبیق امپدانس وظیفه تقسیم سیگنال ورودی را بین چند گیرنده بر عهده دارد. تقسیم کننده ها به دو نوع عبوری و غیر عبوری تقسیم می شوند. بعضی از تقسیم کننده ها علاوه بر اینکه می توان از آن چند انشعاب برای گیرنده تلویزیونی گرفت قابلیت ادامه مسیر تا مصرف کننده بعدی را دارا می باشد.

تجهیزات مورد نیاز
 1. نقشه کار عملی
 2. آنتن UHF و VHF
 3. تقویت کننده تصویر
 4. آچار تخت مناسب
 5. سیم چین
 6. لوله ، گیره و بست مناسب برای نصب آنتن
 7. دم گرد ، دم باریک ، پریز آنتن ، سیگنال سنج ، پیچ گوشتی دو سو و چهار سو، تقسیم کننده دو انشعابی
 8. کابل کواکسیال
 9. دستگاه تلویزیون ، فیش مناسب اتصال کابل به تلویزیون ، چاقوی مناسب روکش برداری
عوامل تاثیر گذار در انتخاب شرکت مناسب برای نصب تخصصی آنتن مرکزی

همانطور که در موارد فوق نیز ذکر شد امروزه شرکت ها و گروه های مهندسی که در زمینه نصب و تعمیرات آیفون تصویری مشغول به فعالیت هستند رو به گسترش است و در این بین شما برای انتخاب شرکت مناسب برای نصب و تعمیرات آنتن مرکزی خود شاید کمی سر در گم شوید . در اینجا ما به شما خواهیم گفت به چه نکاتی توجه کنید تا از انتخاب خود مطمئن شوید.

 • نمونه کارهای انجام شده توسط شرکت مورد نظر را مطالعه کنید
 • مطالب موجود در سایت شرکت مورد نظر را به دقت مطالعه کنید مطالب موجود در سایت هر شرکت نشان دهنده بار علمی تکنسین های شرکت می باشد.
 • حتما به موارد ذکر شده در پیش فاکتور توجه کنید برخی از شرکت ها قیمت برخی لوازم جانبی مورد نیاز در نصب را ذکر نمی کنند و در حین کار به مشتری اعلام هزینه می کنند. مانند قیمت داکت ، فلاکسی و…
 • به جنس و کیفیت اجناس استفاده شده و گارانتی اجناس توجه کنید. این مساله می تواند بسیار به شما در دریافت خدمات پس از نصب و راه اندازی کمک کند

شرکت سریر تصویر فعال در زمینه نصب و راه اندازی آنتن و ماهواره مرکزی ، تعمیرات تخصصی انواع قطعات آنتن مرکزی ، برگزاری دوره تخصصی آموزش آنتن مرکزی ، ماهواره مرکزی و همچنین برگزاری دوره های تخصصی آیفون های تصویری را نیز در دستور کار خود قرار داده است. دوره های برگزار شده در شرکت سریر تصویر به شما کمک خواهد کرد تا بعد از اتمام دوره بتوانید بلافاصله وارد بازار کار شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonکارشناسی رایگان